Novinky15.7.2021

Zberač dažďovej vody, ako sa dá využiť?

Zberač dažďovej vody, ako sa dá využiť?

Zachytávanie dažďovej vody je dobrým krokom pre vás aj našu planétu. Zástavieb a pevných plôch je totiž stále viac a viac, čo vedie k zníženiu absorpčnej schopnosti krajiny. To znamená, že väčšina zrážok odteká do kanalizácie, bez jej využitia. A to je škoda.

Riešením je zberač dažďovej vody, ktorý nahradzuje pitnú vodu tam, kde nie je nutné ju využívať. Napríklad pri zalievaní záhrady, ale aj pri splachovaní. Využitie dažďovej vody na poliate záhrady znamená, že voda zostane vo svojom pôvodnom prostredí a putuje do pôdy, kde sa postupne odparuje, čím ochladzuje okolie – viac sme o tom písali v článku o kolobehu vody. Skrátka s jedným zachytávačom dažďovej vody bojujete nielen proti suchu, ale aj proti klimatickým zmenám.

Ako funguje zberač dažďovej vody

Nádoby na zachytávanie vody sa umiestňujú buď pod povrch, čo je po technickej a investičnej stránke náročnejšie, alebo na pozemok. Do nich steká dažďová voda odvádzaná odkvapovými rúrami pomocou klapky pre zber dažďovej vody zo strechy.

Aký veľký zberač dažďovej vody voliť? Odporúča sa taký veľký, aby vám vystačil na obdobie troch týždňov. Je to totiž najčastejšia frekvencia, v akej u nás prší. 

Pre jednu osobu je odporúčaný objem zásobníka 1m3 . Na každý 1 ár zalievanej záhrady sa tento objem zväčšuje o 1m3 objemu zachytávača dažďovej vody. 

Komu sa oplatí využívať zberač dažďovej vody

Základom je, že chcete myslieť zelene a nestresovať sa účtom za vodu. Má to aj svoje nevýhody. Nie vždy totiž otočíte kohútikom a má čo vytekať.

Zachytávač dažďovej vody vodu zachytáva vtedy, keď prší. Bohužiaľ je u nás dosť suchých regiónov a môžu prísť obdobia, keď zberač dažďovej vody nebude mať čo zachytiť, pretože pršať skrátka nebude.

Podľa Inštitútu enviromentálnej  politiky sa investícia do zadržiavania dažďovej vody  vráti za 13 až 30 a viac rokov v závislosti od množstva zrážok a technického riešenia: samotná nádrž, stavebné práce, čerpadlo, filtrácia, prípadný trojcestný ventil, zberače a rozvody podľa toho, na čo mieni domácnosť vodu využívať.

Pokiaľ sa ale nejedná o náročné technické riešenie, napríklad len zberač dažďovej vody a prípadnú filtráciu, tak sa táto investícia vráti aj skôr. Oveľa skôr. Nezanedbateľné sú tiež peniaze, ktoré pri využití dažďovej vody ušetríte. Ročne môžete ušetriť takmer 200 eur.

Zberač dažďovej vody v zemi.
Komu sa oplatí využívať zberač dažďovej vody
  • menej vody z verejných vodovodov,
  • ochrana vzácnych vodných zdrojov v krajine,
  • dažďová voda je mäkká, preto je vhodnejšia na pranie a šetrnejšia voči domácim spotrebičom,
  • dažďová voda je z hľadiska svojho chemického zloženia vhodnejšia na polievanie rastlín,
  • zadržiavanie vody v prostredí podporuje malý vodný cyklus a ochladzuje okolie
  • úspory na platbách za vodné, stočné a na poplatku za zrážkovú vodu v desiatkach € ročne.

Zdroj: IEP podľa NWRM

Komu sa oplatí využívať zberač dažďovej vody

Môže sa vám zdať, že dažďová voda je všeliek na všetko. Nie vždy je ale vhodná. Jej kvalitu ovplyvňuje druh strechy.

Obavy z využívania dažďovej vody nemusíte mať, pokiaľ ste majiteľom strechy z keramických alebo betónových tašiek. Ostražitý buďte pri plechovej streche, kde sa môže uvoľňovať starší náter. Ten by ste v dažďovej vode nechceli. 

Ak máte strechu pokrytú asfaltom, alebo eternitom, radšej zachytenú dažďovú vodu nevyužívajte k zalievaniu záhonov. 

Druhy zberačov dažďovej vody

Ako sme už spomenuli. Vyberať môžete s nadzemných a podzemných nádrží. Pokiaľ nechcete zberače dažďovej vody používať len na polievanie záhrady, ale aj na splachovanie či pranie, bude pre vás vhodnejšia podzemná nádrž. Tá sa pripojí na samostatný rozvod vody v dome. Táto možnosť je technicky náročnejšia a vstupná investícia vyššia.

Nadzemné nádrže sú pre vás jasnou voľbou v prípade zavlažovania záhrady. Kúpite ich v rôznych objemoch, s výpustným kohútikom, ale aj bez neho. Odporúčame zberné nádoby na dažďovú vodu zakrývať, aby vám do nej nič nepadalo a nerojili sa okolo komáre. Alebo môžete využiť filter na dažďovú vodu, ktorý vodu zo zbernej nádoby filtruje.

Pozorujete problém s vašou vodou? Kontaktujte nás.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality