Novinky21.3.2023

Čo je šungit do vody, ako ho využívať

Čo je šungit do vody, ako ho využívať

Kameň života, ktorý využíval už aj cár Peter Veľký sa opäť dostáva na svetlo sveta a zažíva veľký boom. Používa sa prevažne na čistenie vody, pretože z nej dokáže odstrániť až 95 % ťažkých kovov a mnohokrát sú mu pripisované až zázračné účinky.

Tento čierny kameň sa predáva v rôznych podobách ako drvina do vody, v pyramíde, vo forme vajíčka, doštičiek alebo ako obyčajný kameň. Ale čo to vlastne je? 

Čo je šungit

Pôvod šungitu nie je presne potvrdený, časovo je odhadované, že je starý približne dve miliardy rokov. Toto sú hlavné teórie jeho pôvodu:

  • prírodný materiál z morského dna, ktorý skamenel,
  • náraz meteoritu na Zem a rozpad kameňa v zemi,
  • zmena zloženia organickej hmoty v sedimentárnych horninách.

Kamene šungit na bielom tanieri
Šungit obsahuje nekryštalický uhlík v neobyčajnej sférickej forme fulleréne, ktorý je zložený zo 60 atómov uhlíka. Fullerén je jednou zo štyroch foriem uhlíka a (ďalšie sú diamante, grafit a tuha) a práve táto zložka má na svedomí priaznivé účinky kameňa. Okrem fullerénu obsahuje skoro všetky minerály periodickej tabuľky.

Šungit sa dnes ťaží na jedinom mieste na svete, v dedine Šunga v Rusku, na brehu Onežského jazera, podľa ktorej dostal tento kameň aj svoj názov. V domácnosti sa najviac využíva na čistenie a filtráciu vody, čím vznikne šungitová voda.

Ako sme spomenuli, z vody dokáže odstrániť 95 % ťažkých kovov. Šungit čistí vodu od organických prímesí, zlúčenín obsahujúcich chlór, dusičnany, ničí baktérie a obohacuje vodu o stopové prvky.Kamene šungit na bielom tanieri.

Ako pripraviť šungitovú vodu?

Šungitovú vodu si môžete pripraviť jednoducho aj doma. Potrebujete na to kúsky šungitu, alebo jeho výrobky ako  kamene, kocky, drvinu, pyramídy, prášok atď.
Kamene šungit vo vode v sklenenej nádobe

  • Šungit pred použitím prepláchnite. Kamene dajte do sitka na cedenie a prepláchnite ich pod tečúcou vodou. Trením v balení môžu byť zaprášené, sledujte teda stekajúcu vodu, keď bude čistá, môžete šungit začať používať.
  • Pre prípravu šungitovej vody použite sklenenú alebo keramickú nádobu. Nepoužívajte plastové nádoby, ktoré môže kameň poškriabať. Tak isto sa vyhýbajte kovovým nádobam, ktoré nie sú vhodné na prípravu tejto vody. Na 3 litre pitnej vody použite 300 až 500 gramov šungitu. V obchodoch je bežne dostupné 150 gramové balenie, ktoré môžete použiť na 1 liter pitnej vody.
  • Kameň nechajte pôsobiť 24 hodín na tmavom mieste.
  • Po uplynutí tejto doby môžete vodu piť a nádobu len dolievate vodou. Najlepšie je plnú nádobu nechať odstáť z večera do rána.
  • Šungit môžete používať opakovane až pol roka. Dajte si do kalendáru pripomienku, aby ste nezabudli šungit vymeniť za nový.

Šungit kamene na bielom tanieri.,
Ako sa starať o šungit?

Aj kamene šungitu je potrebné pravidelne čistiť, nečakajte však žiadne zložité postupy, jeho čistenie je naozaj jednoduché. Kamene šungitu len vyberte z vody a raz za 14 dní by ste ich mali kompletne vysušiť. Na plech s papierom na pečenie poukladajte všetky šungitové kamene a nechajte ich piecť 10 minút pri teplote 100 °C. V lete môžete ušetriť energiu kuchynskej rúry a môžete ich sušiť aj priamo na slnku. Na slnku odporúčame plech nechať celý deň.
Kamene šungit vo vode v sklenenej nádobe naplnenej vodou z pohľadu z hora

Prečo prestane šungit fungovať a čo s ním ďalej?

Šungit funguje ako filter vody a absorbent, preto sa približne po pol roku naplní nečistotami. Keď prestane fungovať, v nádobe s vodou sa vám začne tvoriť vodný kameň alebo sa na kameňoch vytvorí hnedý povlak. Odporúčame si sledovať dobu 6 mesiacov – toto je čas, kedy je čas vymeniť šungit za nový.

Šungit ale nevyhadzujte do komunálneho odpadu, môžete ho využiť ako hnojivo izbových kvetov vo vašej domácnosti. Staré kamienky šungitu vložte priamo do pôdy rastliny, dostanú sa tak do nej stopové prvky a minerály. Ďalšou možnosťou je vložiť šungit do akvária s rybičkami na lepšiu mineralizáciu vody alebo do vázy s rezanými kvetmi, ktoré potom vydržia dlhšie čerstvé.
Kamene šungit v sklenenom džbáne naplnenom vodou

Aké sú vlastnosti a účinky šungitu

Naša voda tečúca z vodovodu je síce kvalitná, ale obsahuje množstvo chlóru, niekde sa zase vyznačuje svojou veľkou tvrdosťou či mäkkosťou. Šungitová voda má množstvo pozitívnych vlastností:

  • odstraňuje z vody zlúčeniny chlóru a vyrovnáva hodnoty pH,
  • viaže na seba ťažké kovy, pesticídy, organické a anorganické látky,
  • spomaľuje oxidáciu,
  • obohacuje vodu o sodík, draslík, vápnik, horčík a ďalšie minerály,
  • zmierňuje protizápalové ochorenia, alergie, kožné problémy, bolesti kĺbov,
  • ničí baktérie a vírusy.

Kamene šungit na bielom tanieri z pohľadu z hora
Šungitová voda je častokrát využíva aj v kúpeľníctve, pretože sa vraví, že dokáže zvýšiť imunitu. V rôznych internetových článkoch nájdete celé zoznamy účinkov, ktoré znejú až zázračne.My sme v článku vymenovali schopnosti čierneho kameňa, ktoré dokazujú aj štúdie. Vedecky dokázané sú jeho absorpčné, katalytické, antioxidačné, regeneračné a antibakteriálne vlastnosti.

pozoruje problém s vašou vodou? kontaktujte nás

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality