Novinky 15.6.2021

Ako odstrániť vodný kameň z kanvice

Poznáte to, varíte si rannú kávu a okrem vody si do šálky lejete aj kúsky vodného kameňa. Vaša prvá myšlienka: Už znova manželka kanvicu nevyčistila! Urobiť to môžete aj vy. Poradíme ako na to a naviac vám povieme, ako vzniku vodnému kameňu v kanvici účinne zabrániť.

Predchádzanie tvorby vodného kameňa v kanvici

Predstavte si, že sa čisteniu kanvice môžete vyhnúť. Tak ako platí prevencia na ľudský organizmus, platí aj na vašu kanvicu.

Dôvodom vzniku vodného kameňa je tvrdá voda. Na Slovensku týmto problémom trpí odhadom až 75 % domácností. Vodný kameň ale nešpiní len vašu kanvicu, zanáša aj ostatné elektrické spotrebiče, čím sa ich spotreba zvyšuje až o 30 %.

S tvrdou vodou si poradia zmäkčovače vody. U nás si môžete vybrať z niekoľkých druhov, kontaktujte nás a radi vám poradíme. Ponúkame napríklad zmäkčovače rady Pallas, ktoré sú na trhu viac ako 40 rokov, naviac vám na nich ponúkame až 10-ročnú záruku.

Tipy na čistenie kanvice 

Kanvica s vodným kameňom ale nie je len kozmetickým problémom. Usadený vodný kameň spomaľuje dobu ohrevu, čím sa spotrebuje viac energie, môže sa prehriať a dôjsť k jej poškodeniu. Vo vrstve vodného kameňa sa tiež darí baktériám. Tie sa síce varom zničia, ale toxické látky, ktoré produkujú, zostávajú.

Možností, ako vyčistiť kanvicu je niekoľko:

Octom

  • Tento spôsob je veľmi používaný, pretože ním ľahko odstránite aj veľmi odolnú špinu. Najčastejšie sa na zbavenie vodného kameňa používa octový roztok v pomere 1: 1. Roztok vlejte do kanvice a priveďte k varu a nechajte pôsobiť 20 minút. Kanvicu po tomto procese dôkladne vypláchnite, nechcete predsa piť kávu s octovou príchuťou.
  • Octom čistite kanvicu pokiaľ vám nevadí silný zápach. Pre slabšie povahy odporúčame použiť radšej ďalšie spôsoby.

Kyselina citrónová

  • Ďalším osvedčený spôsob je čistenie kanvice s kyselinou citrónovou. Má tú výhodu, že nezapácha. K odstráneniu vodného kameňa postačí, ak rozpustíte 2 – 3 polievkové lyžice kyseliny citrónovej v troche vody. Zmes vlejte do kanvice a nechajte pôsobiť 30 – 60 minút. Po tejto dobe  pridajte do kanvice pohár vody a nechajte zovrieť. Po procese zmes vylejte a kanvicu vycítite.

Citrónová šťava

  • Čistenie citrónovou šťavou je ku kanvici šetrnejšie, nie je ale tak účinná. Ako na to? Citrónovú šťavu a nakrájané citróny vložte do kanvice, naplňte ju vodou a priveďte k varu. Nechajte pôsobiť hodinu, zmes vylejte, kanvicu opláchnite a je to.

Sóda bikarbóna

  • Sóda u vás doma určite nechýba. Tak ju využitie k odstráneniu vodného kameňa. Postačí vám jedna lyžička sódy bikarbóny, ktorú rozpustíte v 2 – 3 lyžiciach vody.
  • Zmes dajte do kanvice a necháte pôsobiť ideálne cez noc. Ráno do kanvice dolejte vody a priveďte k varu. Po prevarení obsah vylejte a kanvicu vyčistite. 

Chemické čističe

  • Využiť môžete aj dostupné univerzálne čističe, ich cena je ale niekoľko násobne vyššia než zaužívané domáce rady.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.