Polievanie poľa znečistenou vodou.
Polievanie poľa znečistenou vodou.
Všetky služby

Odstránenie dusičnanov a dusitanov z vody

Drahomir Bartek.
Drahomír Bartek
Obchodný riaditeľ

Máte vo vode zvýšené množstvo dusičnanov? Kontaktujte nás

Mám záujem Bezplatná konzultácia

Benefity ktoré môžete využívať iba u nás

Kompletný rozbor vody za najvýhodnejšiu cenu
10 ročná záruka na naše technológie
Poskytujeme služby v rámci celého Slovenska
Garancia spokojnosti pre všetkých zákazníkov

Odkiaľ sa dusičnany
a dusitany dostávajú do vodného zdroja?

Malé množstvá dusičnanov a dusitanov sa môžu nachádzať takmer v každej vode. Vplyvom intenzívneho hnojenia a únikmi odpadových vôd zo žúmp či septikov sa dusičnany stali vážnou hrozbou všetkých studní a vrtov.

To znamená, že dusičnany pochádzajú z hnojív používaných vo veľkom množstve v intenzívnom poľnohospodárstve, z poškodených rúr a potrubí, z drenáží, ktoré sú poškodené alebo sú príliš blízko studní. Slovenská povolená norma rozpustených látok dusičnanov vo vode je 50mg/l podľa NV SR č. 354/2006 Z.z. Prekvapujúce je však že takéto množstvo je pre dospelého človeka zdravotne škodlivé a karcinogénne, čo potvrdzujú aj viaceré výskumy. Odporúčané maximum pre dospelého človeka je 10mg/l.

Traktor postrekujúci pole.

Dusičnany a dusitany môžu vážne ohroziť zdravie

Výskyt dusitanov a dusičnanov vo vode má negatívny vplyv na zdravie. Dusičnany sú potrebné pre vývoj rastlín. Ak sa enormne zvýši množstvo dusičnanov a dusitanov vo vode a potravinách, sú škodlivé najmä pre dojčatá od 3 až do 6 mesiaca ich života. Hrozí, že dusičnany sa v tráviacom trakte dojčaťa  zmenia na dusitany, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti s dýchaním a nakoniec až smrť.

Zvýšené množstvo methemoglobínu spôsobuje viditeľné zmodranie najmä u detí – cyanózu. Najľahšie prípady môžu byť bezpríznakové. U dojčiat je preto veľmi dôležité dbať na kvalitu pitnej vody.

Nebezpečenstvo dusitanov spočíva  tiež v ich premene v tele na nitrozamíny. Tieto látky sú karcinogénne a môžu viesť k vzniku nádorových ochorení.

Účinky dusičnanov a dusitanov vo vode

Výskyt dusitanov a dusičnanov v pitnej vode má negatívny vplyv na zdravie. Dusičnany sú potrebné pre vývoj rastlín. Ak sa enormne zvýši množstvo dusičnanov a dusitanov vo vode a potravinách, sú škodlivé najmä pre kojencov do 3 až 6 mesiaca ich života. Hrozí, že dusičnany sa v tráviacom trakte kojenca zmenia na dusitany, ktoré môžu spôsobiť ťažkosti s dýchaním a nakoniec až smrť.

Zvýšené množstvo methemoglobínu spôsobuje viditeľné zmodranie najmä u detí – cyanózu. Najľahšie prípady môžu byť bezpríznakové.

Príznaky organizmu pri zvýšenom množstve dusičnanov

Dusičnany nespôsobujú zmenu chuti a ani zápach vody. Na zistenie kontaminácie treba vykonať jej chemický rozbor. Norma dusičnanov v pitnej vode pre dospelého je 50 mg.l-1 a pre kojencov sa odporúča menšia hodnota ako 15 mg.l-1. Norma pre dusitany v pitnej vode je 10 mg/l pre dospelého človeka a pre kojencov je to 0,1 mg/l.

sivomodré sfarbenie kože ,perí, sliznícnechutenstvo
znížený tlak krvizrýchlený pulz
hnačkyčokoládové sfarbenie krvi

Pomoc pri zvýšenej koncentrácie dusičnanov vo vodnom zdroji.

Na odstraňovanie dusičnanov sa používa viacero druhov úpravy ako napríklad iónová výmena alebo reverzná osmóza. V prípade zvýšenej koncentrácie dusičnanov vo vašom zdroji vám vieme navrhnúť ich odstránenie overenými technológiami.

Reverzná osmóza

Reverzná osmóza funguje na princípe molekulárnej filtrácie. Hlavná membrána má priepustnosť iba 0,0001 mikrometra (μm), pre porovnanie – najmenší vírus má 0,002 μm. Filtrácia reverznej osmózy má v priemere 97% účinnosť odstránenia všetkých nežiadúcich látok z vody.

Našimi klientmi sú najčastejšie používané domáce systémy RO Pallas Cabinet, ktoré sú vyhotovené v štýlovom kompaktnom tele a je možné si ich individuálne prispôsobovať. Značka Pallas patrí medzi svetových lídrov vo výrobe reverzných osmóz a tým zaručuje vysokú účinnosť a dlhú životnosť.

Reverzná osmóza môže byť použitá lokálne, toto prevedenie sa používa v domácnostiach, chatách, kancelárskych priestorov alebo centrálne, ktorá sa používa zväčša v priemysle.

Automatická stanica Pallas CK 20 Anex Monoblock

Kabinetné vyhotovenie automatickej stanice na centrálne odstránenie dusičnanov z vody, ktoré sa skladá z riadiacej jednotky, filtračnej nádoby s obsahom média Anex a vstavaného zásobníka na tabletovanú soľ.

Jedná sa o najbežnejšie používanie vyhotovenie a je veľmi obľúbené kvôli jeho spoľahlivosti, kompaktnosti a nenáročnej údržbe. Riadiaca jednotka Pallas CK zabezpečuje vysokú mieru individualizácie nastavení a dlhú životnosť za ktorú sa vieme postaviť garantovanou 10 ročnou zárukou.

Centrálny filtračný systém odstránenia dusičnanov z vody pracuje na princípe selektívnej výmeny iónov za použitia moderných automatických staníc s obsahom filtračného média Anex, ktoré má veľmi nízke pH a dusičnany absorbuje. Následne pri regenerácii tabletovanou soľou, sú dusičnany odplavené do odpadu.

Už dlhšie sme mali problém s vodou, ktorý sme sa rozhodli riešiť s firmou Water Solutions nakoľko bola najbližšie ku nám. Po nainštalovaní technológie sa odstránili všetky problémy s vodou. Určite oceňujeme rýchlosť a flexibilitu.
Peter M.
Brezno
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť sme oslovili na základe rozboru vody za najvýhodnejšiu cenu. Avšak po výsledkoch sme zistili, že voda je nevyhovujúca. Následne nám p.Šimončík ukázal možnosti úpravy vody, ktoré sme odsúhlasili a voda je po kontrolných rozboroch vhodná aj na pitie. Určite najviac oceňujeme solídny prístup spoločnosti a technológiu, ktorá funguje ako má.
Barbora Z.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka

Chcem sa podeliť o veľmi príjemný zážitok z včerajšej prezentácie Vášho obchodného zástupcu pána Barteka Tak profesionálny a zároveň ľudský prístup som ešte nezažil. Dokonalé odprezentovanie výrobku spolu s ozaj ústretovým správaním ma presvedčili, že aj v tejto dobe existujú firmy a ľudia, ktorým záleží viac na spokojnosti zákazníkov ako na krátkodobom profite. Ďakujem Vám za to.
Filip A.
Čierna Lehota
5.0

Hodnotenie zákazníka

Pred nejakým časom sme sa rozhodli, že si dáme urobiť rozbor vody. Oslovili sme cca. 10 firiem a najviac nás zaujala ponuka firmy Water Solutions. Páčila sa nám rýchlosť od samotného odberu až po realizáciu. Oslovil nás tak isto aj poskytnutý servis. Sme presvedčení, že sme si vybrali správne a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Marek T.
Kežmarok
5.0

Hodnotenie zákazníka

Dobrý deň prajem, chcem sa Vám poďakovať za starostlivosť pri vyberaní vhodnej technológie na odstránenie dusičnanov z našej studne, pozitívnu energiu a lásku, ktorú do svojej práce vkladáte. Práve tieto veci sú nenahraditeľné. Držte saa prajem všetko dobré. Asi jediným mínusom je vyššia vstupná investícia, ale na druhej strane boli sme ochotný si za dobre odvedenú prácu priplatiť.
Tereza D.
Detva
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť Water Solutions Slovakia môžem ďalej len odporučiť. Vysoko profesionálne zhodnotenie mojej vody s vysvetlením problému a navrhnutie fungujúcej technológie.
Peter A.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka