Novinky28.8.2021

Čo sú uhlíkové filtre na vodu a ako fungujú

Čo sú uhlíkové filtre na vodu a ako fungujú

Voda do našich kohútikov k nám prichádza z hlbín zeme, riek alebo jazier. Samozrejme netečie k nám priamo. Upravuje sa  malým množstvom chlóru. Ten vo vode ničia vírusy a baktérie.

Podľa  Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môže úprava vody chlórom vytvárať vedľajšie produkty, ktoré sa dajú identifikovať ako rakovinotvorné. Preto sa odporúča kohútikovú vodu dodatočne upraviť pomocou vodných filtrov. Je ich niekoľko, v tomto článku sa zameriame na jeden z často používaných – uhlíkový.

Uhlík je totiž  pohlcovač veľmi širokého spektra organických a anorganických nečistôt a je úplne prírodný. Uhlíkový filter funguje na systéme aktívneho uhlia, ktorý bojuje proti nepríjemnému zápachu, zákalU z vody, chlóru, herbicídom, pesticídom, zvyškom liekov a ďalším nežiadúcim látkam vo vode. Zároveň zlepšuje chuť vody.

Čo je aktívne uhlie

Aktívne uhlie sa  vyrába z dreveného uhlia, dreva alebo kokosových orechov. Určite ho poznáte vo forme čiernych tabliet ako živočíšne uhlie. Tak práve toto uhlie nefunguje len proti hnačkách, ale dokáže aj čistiť vodu.  

Vodný filter s aktívnym uhlíkom je vlastne filtračná vložka sa malými granulami uhlíka.

Ako sme už spomenuli, aktívny uhlík má úžasné absorpčné a čistiace schopnosti, práve preto je tak obľúbený pri filtrácii vody. Naviac nie je drahý a ľahko sa inštaluje.

tri uhlíkové filtre s pohárom vody

Na čo sa používajú uhlíkové filtre

Ako to vlastne funguje? Voda z kohútika prechádza uhlíkovým filtrom a jeho veľkou plochou aktívneho uhlíka. Keď ním voda prechádza, tak sa chemikálie a znečisťujúce látky  naviažu na molekulárnej úrovni k uhlíku, čím sa z vody vlastne odstráni.

Aktívne uhlie vo filtri sa hodí nielen na úpravu vody na pitie a na varenie. Často sa využívajú na čistenie vody vo filtračných kanviciach, fľašiach a tiež na filtráciu v zariadeniach tretieho kohútiku. 

Uhlíkové filtre odstránia síce väčšinu, ale nie všetky, znečisťujúce látky, ktoré sa bežne nachádzajú vo vode z kohútika. Neodstráni napríklad minerály, soli a rozpustené anorganické zložky. 

Výhody využívania uhlíkových filtrov

Zdroje pitnej vody u nás bývajú síce bezpečné, vďaka uhlíkového filtru sa ale zbavíte mnohých nežiadúcich organických látok a zmení sa tiež chuť vody. K lepšiemu.

Naviac jedná sa o riešenie, ktoré vás finančne nevysaje a nie je náročné na údržbu. Výmena sa odporúča po 6 mesiacoch.

pozoruje problém s vašou vodou? kontaktujte nás

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality