Predstavte si, že máte neutíchajúci smäd po náročnom horúcom letnom dni. Aké jednoduché je vziať pohár, prísť ku kohútiku a len tak si nechať napustiť pohár čistej, studenej, osviežujúcej vody. Pár dúškami uhasiť smäd.
Pre väčšinu ľudí je to zanedbateľná vec, nad ktorou sa počas svojho života ani nepozastavuje. Keď si však túto problematiku naštudujeme zistíme, že okolo 780 miliónov ľudí na našej planéte má problém s nedostatkom pitnej vody.
Táto situácia sa priamo dotýka vyše 40 krajín sveta. Organizácia Spojených národov upozorňuje na fakt, že viacero krajín bude mať do roku 2025 vážne problémy s nedostatkom pitnej vody. Vedci, tiež predpokladajú, že problém s pitnou vodou sa nedotýka iba Afriky alebo Ázie, žiaľ pred hrozbou stoja aj mestá, ako je Londýn, kde je predpoklad, že problém hrozí už v roku 2040.
Podľa odhadov organizácie UNICEF celosvetovo zomrie každý deň približne 2 000 detí vo veku do piatich rokov z hnačkových ochorení, z ktorých je približne 1800 úmrtí spojené s vodou, sanitáciou a hygienou. Samozrejme, ako všetky technológie napredujú aj inovácie v oblasti pitnej vody nezaostávajú, a to čo sme niekedy mohli vidieť iba vo futuristických filmoch a sci-fi sa stáva realitou.
Technológia WaterSeer na získavanie vody z ovzdušia.
Jednou z takýchto organizácií v rámci zabezpečenia udržateľnosti pitnej vody sa postarali VICI-Labs v spolupráci s UC Berkeley a Národnou asociáciou mierových zväzov. V roku 2016 testovali zariadenie s názvom Water Seer. Toto zariadenie funguje na jednoduchom princípe zachytávania čistej vody z atmosféry na báze kondenzácie. Pre vysvetlenie Water Seer funguje tak, že je poháňaný vertikálnou veternou turbínou, ktorá je zasadená cca do hĺbky 2 metre (môže byť aj viac). Po roztočení turbíny vetrom vháňa vzduch do svojej podzemnej komory.
V zemi sa takto vzduch ochladí a vznikne kondenzácia, ktorá sa nahromadí v podzemnej komore, ktorá pôsobí ako umelá studňa pre akumuláciu vody kondenzáciou. Takto nazbieranú čistú vodu môžeme následne dodať na povrch obyčajným čerpadlom a hadicou. Funguje dobre aj v oblastiach s veľmi drsným podnebím.
Pozrite si koľko vody môžete z WaterSeer mesačne dostať.