Blog plný vody30.8.2019

Je mäkká voda dobrá pre vaše zdravie?

Je mäkká voda dobrá pre vaše zdravie?

Myslíte si, že máte doma mäkkú alebo tvrdú vodu? Používate zmäkčovač vody na zlepšenie vody? Je mäkká voda bezpečná na pitie?

V tomto článku uvádzame niekoľko skutočností, ktoré majte na pamäti, pokiaľ ide o vzťah medzi mäkkou vodou a vašim zdravím. Týmto spôsobom sa budete môcť s istotou rozhodnúť či je alebo nie je bezpečné piť mäkkú vodu.

Mäkká voda je opakom tvrdej vody. Tvrdá voda je akýkoľvek druh vody, ktorý obsahuje vyššie hladiny určitých minerálov, ako by mal. Tvrdej vode sme sa venovali v minulom článku. Táto voda zvyčajne zanecháva usadeniny týchto minerálov na všetkom, čoho sa dotkne, vrátane vašich potrubí a príslušenstva vo vašej domácnosti ako aj vašich jedlách a bielizni. Viac informácii o tom ako sa tvrdá voda prejavuje nájdete v našom článku: Ako sa prejavuje tvrdá voda.

Z tohto dôvodu veľa majiteľov domov inštaluje zmäkčovače vody do svojich vodovodných systémov, aby poskytli svojmu domovu bezpečnejšiu a mäkšiu vodu. Mnohí ľudia sa však  pýtajú či je skutočne v poriadku piť tento druh vody, a ak je to v poriadku, či nie je potrebné obmedzovať príjem takejto vody.

Image

Mäkká voda by nemala byť chuťovo slaná

Mnoho ľudí verí, že zmäkčená pitná voda, ktorá má výrazne slanšiu chuť je zapríčinené pridaním sodíka. Ak si všimnete slanú chuť vo vašej zmäkčenej vode, potom niečo nie je v poriadku so zmäkčovacou stanicou. 

Mäkká voda môže zvýšiť váš denný príjem sodíka

To, že vaša voda nechutí slano neznamená, že je úplne bez obsahu sodíka. Ak na zmäkčovanie vody používate sodík, znamená to, že vaša voda je vystavená väčšiemu množstvu sodíka ako predtým. Zvýšenie sodíka nie je väčšinou veľmi významné a pravdepodobne pre vás nebude problémom. Ak však veľmi dôkladne sledujete príjem sodíka a obávate sa zvýšeného príjmu zrejme sa budete chcieť tejto metóde vyhnúť.

Mäkká voda môže byť stále kontaminovaná inými znečisťujúcimi látkami, pokiaľ ju nebudete ďalej upravovať

To, že máte doma zmäkčovač vody, ešte neznamená, že je voda aj filtrovaná. Mnoho ľudí mylne verí, že zmäkčená voda je už aj filtrovaná, ale to je absolútne nepravdivé. Ak chcete robiť oboje, budete potrebovať zmäkčovač vody a filtračný systém, ktorý bude spolupracovať. Nezabúdajte však, že väčšina typov mestskej vody je ošetrená dostatočne dobre, takže sa nemusíte obávať, že sa do vašej vody dostanú škodlivé látky. Ide skôr o vodu zo studní.

Pokiaľ vám nevadí sodík, mäkká voda je pre vás lepšia

Jednoduchá odpoveď znie, ako sme už uvádzali vyššie. Ak si nemusíte strážiť presný príjem sodíka, mäkká voda je na konzumáciu určite lepšia ako tvrdá voda. Môžete ju, preto prijímať denne v neobmedzenom množstve.

V mäkkej vode nie sú kalórie

Rovnako, ako akýkoľvek iný druh vodovodnej vody ani v mäkkej vode nie sú žiadne kalórie, takže sa nemusíte obávať, že to ovplyvní vaše stravovacie plány.

Ak máte mäkkú vodu, možno nebude vhodná pre vaše akvárium.

Aj, keď, mäkká voda nie je pre človeka zlá, môže to byť problém pre ryby, najmä ak máte sladkovodné ryby. Ak je to váš prípad, nezabudnite urobiť prieskum, zistiť, aké pH vaše ryby potrebujú vo vode a na vyriešenie problému použite tekutinu alebo tabletu na úpravu vody.

Image
Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality