Blog plný vody30.7.2019

Ako sa prejavuje tvrdá voda?

Ako sa prejavuje tvrdá voda?

Zaujímali ste sa niekedy v akom stave je voda, ktorú pijete a denne využívate v domácnosti? Najčastejším problémom je to, že je voda tvrdá.

Určite ste už vo svojom živote počuli o tomto probléme, ale vedeli ste, čo spôsobuje tvrdosť vody? Vo všeobecnosti obsahuje veľmi veľa pozitívnych zložiek a minerálov. Ak je však hodnota minerálov vo vode vyššia, môže nám takáto voda napáchať veľa problémov a môže sa to neskôr odzrkadliť na vašom zdraví ale aj vo vašej peňaženke.

Image

Tvrdú vodu spôsobuje vyššie množstvo vápnika a horčíka. V našej praxi sa často stretávame s názorom, že „ale veď horčík a vápnik telo potrebuje“. Áno, čiastočne to pravda je, ale zvýšené množstvo vápnika a horčíka vo vode vám môže viac ublížiť, ako pomôcť.

Kto si to celé odskáče?

Najbežnejším problémom v domácnostiach býva okom viditeľný vodný kameň. Či už ho máte v podobe jemnej vrstvy na kachličkách v kúpeľni alebo si v káve a čaji nachádzate biele čiastočky spôsobené usadením vodného kameňa v rýchlovarnej kanvici. Vodný kameň spôsobuje práve tvrdá voda. Viete sa ho samozrejme veľmi ľahko zbaviť či už kupovaním prípravkov, klasickým octom alebo citrónovou šťavou. Ak si však myslíte, že ste vodný kameň porazili, musíme vás sklamať, lebo je to len dočasné riešenie. Háklivé sú aj všetky spotrebiče, ktoré majú v sebe výhrevne teleso.

Patria sem aj kávovary, práčky, umývačky riadu, bojlery a iné zariadenia na ohrev vody. Na tieto výhrevne špirály sa časom začne ukladať vrstva povlaku, ktorú bežne, ale nevidíme. Už 1 mm nánosu môže mať negatívny vplyv na naše peniaze viac sa dozviete v našom článku o negatívnych vplyvoch tvrdej vody na vaše financie. Vrstva v podstate tvorí izoláciu a tým pádom máte zvýšené náklady na elektrickú energiu.

Image

Príliš tvrdá voda môže mať na svedomí nedokonale vypraté prádlo, tým pádom budete potrebovať viac pracieho prostriedku. V upravenej vode sa mydlové a pracie prostriedky lepšie rozpúšťajú a tým pádom bude vaše prádlo lepšie vypraté a bude oveľa mäkšie.

Má tvrdá voda vplyv aj na naše zdravie?

Aj, keď sa môže na prvý pohľad zdať, že tvrdá voda je len banalita, tak vás musíme tiež opraviť. Tvrdá voda, má často krát dopad aj naše zdravie. Vysušuje našu pokožku, ta stráca pružnosť a elasticitu. Ľudia s citlivou pokožkou môžu mať ešte väčšie problémy, ktoré sa môžu vyformovať až do podoby alergie a ekzému. Takáto voda so zvýšenou tvrdosťou negatívne ovplyvňuje aj a vaše vlasy. Vysušuje ich a môžu sa vám robiť lupiny.

Image

Problém natrvalo neodstránite pokiaľ vodu nezmäkčíte. Riešením tohto problému môže byť inštalácia zmäkčovača vody, ktoré sa montuje na prívod vody v domácnosti a s mäkšou vodou bude váš vodovodný systém, spotrebiče a v konečnom dôsledku aj vaša peňaženka chránené.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality