Blog plný vody9.3.2018

Bezpečnostná príručka pitia vody zo studne

Bezpečnostná príručka pitia vody zo studne

Pitná voda pre približne jednu šestinu slovenských domácností sa získava zo súkromných studní. Tieto studne sa môžu kontaminovať chemickými látkami, znečisťujúcimi škodlivými vplyvmi alebo patogénnymi organizmami a môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti alebo ochorenia. Aj napriek tomu, že príslušné úrady poskytujú usmernenia pre výstavbu, údržbu a testovanie súkromných vrtov, existuje len veľmi málo dôkladnej regulácie. Vo väčšine prípadov zodpovedá za vlastný zdroj vody majiteľ, avšak nie všetci majú dostatok informácií ako správne monitorovať stav vlastnej studne. Medzi majiteľmi studní kolujú rôzne dezinformácie ako napríklad: – “keď sa voda prevarí, tak bude pitná” – „ak má sused dobrú vodu, budem mať dobrú vodu aj ja” – “nalej si do studne savo, voda sa vyčistí a môžeš ju piť” – “na Deň vody v marci Ti urobia rozbor vody zadarmo a budeš vedieť, či je pitná” Tieto tvrdenia sú však ďaleko od reality.

Ako to naozaj je?

Pokiaľ vodu prevaríte, môžete sa zbaviť niektorých baktérií, avšak určite sa nezbavíte dusičnanov, prípadne ťažkých kovov ako sú napríklad mangán, olovo a podobne. A tie sú minimálne rovnako škodlivé ako baktérie. Aj studne, ktoré sú od seba vzdialené možno 5, možno 10 metrov, môžu mať úplne rozdielne výsledky rozboru vody, o čom sme sa už niekoľkokrát presvedčili pri porovnávaní vzoriek, odobratých v rovnakých lokalitách v tesnej blízkosti. Majiteľ studne sa spoľahol na to že sused má vyhovujúcu vzorku vody a keďže on býval o dom ďalej, rozbor si neurobil a vodu pil. Keď prišli žalúdočné ťažkosti, nevedel, čomu ich pripísať. Nakoniec si nechal svoju vodu otestovať a zistil že sa v nej nachádza niekoľko tisíc kolónií koliformných baktérií na liter vody. Jeho vrt mal úplne iný prítok ako vrt jeho suseda. Aplikácia sava (a iných dezinfekčných látok na báze chlóru) je vhodná na okamžitú dezinfekciu vodného zdroja. Takouto formou sa ošetrí len mikrobiologická stránka vody a aj to len na určité obdobie, kým sa voda vo vodnom zdroji neobmení čo môže byť kľudne už za pár dní. Na ukazovatele ako dusičnany a iné chemické látky vo vode, nemá takýto zásah takmer žiadny vplyv.

Ako je to s rozborom vody zdarma?

Rozbor vody zadarmo je samostatná kapitola. Je treba hneď na začiatok jasne zdôrazniť, že rozbor vody “zadarmo“ nikomu nepovie, či je jeho voda pitná. Môže Vám povedať, že pitná nie je, ak tam máte prekročený limit dusičnanov. Stále však neviete či vo vode máte alebo nemáte baktérie, alebo ťažké kovy, prípadne vysoký obsah agresívnych solí. Takýto rozbor vody zadarmo sleduje maximálne 3-4 ukazovatele (väčšinou dusičnany, dusitany, tvrdosť, pH) a z toho určite nie je možné určiť, či je voda vhodná na bezpečnú ľudskú spotrebu. Ak chcete mať úplnú istotu, je potrebné osloviť spoločnosť, ktorá vykoná takzvaný Minimálny rozbor vody na určenie vhodnosti na ľudskú spotrebu podľa paragrafu 247/2017 Z.z. Viac informácií o takomto rozbore nájdete na nasledujúcej stránke venovanej rozborom vody. Jedná sa o rozbor vody 30tich látok, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v podzemných vodách na Slovensku. V závislosti od lokality je možné daný rozbor doplniť o ďalšie ukazovatele, ktoré sa väčšinou testujú vtedy ak sa nachádzate na mieste, kde existuje podozrenie na vypúšťanie chemikálií, alebo pesticídov do podzemných vôd, prípadne ak je vo vode cítiť zápach, či už pripomínajúci pokazené vajcia, alebo naftu atď. Zoznam všetkých látok, ktoré sa môžu nachádzať vo vode si môžete pozrieť na stránke s rozborom vody vybraných ukazovateľov. Voda sa môže samozrejme v studniach meniť, či už z hľadiska času, alebo zmenou ročných období, prípadne pohybom podzemných vrstiev, či už vplyvom okolitej výstavby alebo vplyvom prirodzených procesov v prírode. Preto sa odporúča pri novej studni otestovať vodu aspoň 2-3 krát ročne a ak sa javí stabilne tak následne aspoň 1-2 krát za 2 roky. Je to jediná cesta ako mať istotu, že poznáte aká je voda, ktorú doma pijete vy, vaši rodinní príslušníci, hlavne vaše deti, ale aj vaše zvieratá. V prípade, že sa preukáže, že Váš vodný zdroj obsahuje nežiadúce ukazovatele, či už baktérie alebo iné škodlivé látky, je možné nájsť riešenia ako vodu upraviť, či už pomocou jednoduchej filtrácie alebo pomocou profesionálnych technológií, ktoré sú v dnešnej dobe oveľa dostupnejšie a cenovo prijateľnejšie ako tomu bolo v minulosti.

Opäť platí staré známe: „prevencia je lepšia a lacnejšia ako liečba”.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality