Novinky1.7.2021

Ako vybrať čerpadlo do studne

Ako vybrať čerpadlo do studne

Studňová voda môže slúžiť na mnoho účelov. Na to, aby ste ju ale dostali zo studne k vám, potrebujete čerpadlo. Vedrá sú už totiž dávno prekonané, tých sa nanosili naši predkovia.

Avšak siahnuť po prvom čerpadle na studňu je nezmysel. Vyberajte ho podľa toho, na čo chcete vodu zo studne využívať a tiež aj na základe toho, aký druh studne máte.

Výhody studne:
  • voda neobsahuje chlór
  • nie ste závislý na verejnom vodovode
  • vodárne vám neúčtujú za vodu a za úniky 
  • vodu môžete používať  v domácnosti k rôznym potrebám (domáce spotrebiče – myčka, pračka…; kúpeľňa – sprchovanie, zalievanie toalety; úprava na pitnú vodu; zalievanie záhrady)
Čerpadlo podľa druhu vody

Prvú otázku, ktorú si máte pri výbere čerpadla do studne položiť je, čo od studne očakávate a aký druh vody vlastne potrebujete. Chcete ju piť, prať v nej, alebo chcete čerpadlo do studne na polievanie? Skrátka vodu v studni môže byť znečistená, úžitková, ale aj pitná. Vodu častokrát upravovať pre úžitkové účely ani nemusíte, len ak vám vyjde zlý rozbor.

Testovanie sa ale odporúča aspoň raz ročne, keďže sa podzemná voda neustále mení.  R
ozbor vody môže odhaliť mikroplasty, baktérie, vírusy, pesticídy, ale aj ťažké kovy. Naviac aj pitná voda nemusí byť vhodná pre domáce spotrebiče. 

Na základe laboratórnych testov vám certifikovaný pracovník navrhne ideálne riešenie a typ filtrácie, ktorá bude pre vás najvhodnejšia. Či už pôjde o reverznú osmózu, zmäkčovaciu stanicu, UV lampu alebo iný druh filtrácie, nepodceňujte kvalitu vody. 

Najčastejším problémom býva príliš vysoká
tvrdosť vody, ktorú už ale dnes dokážeme jednoducho odstrániť zmäkčovacom vody. Voda môže obsahovať aj nadmerné hodnoty železa a mangánu a taktiež môže obsahovať stopy dusitanov a dusičnanov


Image
Čerpadlo podľa hĺbky do studne

Ďalším ukazovateľom je hĺbka studne. Čím hlbšia, tým výkonnejšie čerpadlo budete potrebovať. Tiež je nutné myslieť aj na diaľku, ktorú bude musieť voda od studne k vám prekonať.

Najčastejšie sa používajú dva druhy čerpadiel: ponorné a sacie – porvchové.

Sacie čerpadlá  môžu väčšinou čerpať z maximálnej hĺbky 8 metrov (studne bez ejektoru). Aj preto sa najčastejšie používajú pri klasických studniach.

Ponorné čerpadlá sa teda používajú pre hlbšie studne. Pri výbere tohto druhu čerpadla majte na mysli nielen hĺbku a vzdialenosť, ale aj priemer potrubia a vrtu. Ak na to zabudnete, môže sa stať, že sa vám tam skrátka čerpadlo nevojde, alebo ho síce nasúkate, ale nebude mať dosť priestoru pre prácu a rozhodne sa s ním nebude ľahko manipulovať.

Hlavne neskočte nikomu na lep. Propagačné letáky udávajú maximálne možné hodnoty o vytlačenej výške či prietoku. Je to niečo ako maximálna rýchlosť vášho auta. Síce ho na ňu vytúrujete, ale nemôžete ísť tak rýchlo vkuse. Naviac maximálna výška a aj prietok nemôžu byť nikdy dosiahnuté naraz, buď ide na maximum jedno, alebo druhé. Ich závislosť býva uvedená v grafoch v materiáloch pri zakúpení výrobku.

Podľa druhu studne


Do toho, aké čerpadlo do studne si vyberiete, má čo povedať aj typ studne.

Do kopanej sa hodí povrchové – sacie čerpadlo, alebo domáca vodáreň. Môžete si vybrať aj ponorné čerpadlo do studne, v tomto prípade sa bude hodiť najviac vretenové, vďaka jeho odolnosti. Pri využití ponorného čerpadlo v menších hĺbkach dajte pozor na nečistoty, ktoré môže skrátiť jeho životnosť. 

V prípade vŕtaných studní myslite na priemer čerpadla, pretože vŕtané studne sú s väčším priemerom. Ten by mal byť aspoň o 10 mm menší než je vnútorný priemer vrtu. Pri väčších hĺbkach je lepšie počítať ešte s väčším rozdielom.

Pokiaľ máte studňu narazenú, môžete počítať len s povrchovým čerpadlom do studne.

Pri výbere čerpadla do studne vám odporúčame poradiť
sa s odborníkom.

Image

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality