Blog plný vody15.8.2019

10 Faktov a mýtov o vode.

10 Faktov a mýtov o vode.

Prebrali sme už niekoľko tém o  vode. Dnes sa pozrieme na mýty a fakty, ktoré sa ku nám dostávajú nejaký čas z rôznych zdrojov.

Dozvedáme sa rôzne informácie o vode od našich zákazníkov, ktorí ich buď počuli od známých alebo sa o nich dočítali na internete. Ako je to však z ich pravdivosťou? Dnes sa nato pozrieme.

Pravdivé

1.Minerálne vody nie sú vhodné pre dojčatá a malé deti.

Minerálne vody majú vyššie hodnoty sodíka. Treba mať samozrejme aj vedomosť o kvalite pitnej vody, z ktorej pripravujete jedlá alebo nápoje pre deti. Odporúčaná je, preto balená dojčenská voda.

2.Starší ľudia bývajú častejšie dehydrovaný.

Je dokázané, že ľudia vo vyššom veku strácajú prirodzený pocit smädu. Je, preto veľmi dôležité upozorňovať ich na príjem tekutín, hlavne počas teplých mesiacov kedy môže nedostatok tekutín spôsobiť rôzne zdravotné problémy až kolapsy.

3.Balené vody by ste nemali vystavovať slnečnému žiareniu.

Každý výrobca ma na svojom obale uvedené informácie o skladovaní. Ideálne na skladovanie balených vôd je tma a chlad. Ak máte balenú vodu uloženú v byte nehrozí žiadne riziko. Ale nechávať vodu v plastovej fľaši napríklad v rozhorúčenom aute, nie je úplne dobrý nápad. Viac informácii nájdete v našom článku: Ako skladovať pitnú vodu.

4.Po požití väčšieho množstva alkoholu je dobré vypiť zásadité minerálne vody.

Alkohol je pre telo vo väčšom množstve toxická látka. Organizmu potrvá dlhší čas, kým sa tak povediac vráti do normálu. Po vypití alkoholu telo stráca rôzne minerály, preto urobíte lepšie ak na druhý deň siahnete po minerálke so zvýšeným obsahom minerálov, a to najmä sodíka, hydrogenuhličitanov a horčíka.

5.Používanie rovnakej plastovej fľaše môže mať negatívny vplyv.

Áno, ide najme o lacné plastové fľaše, v ktorých sa môžu časom vyplavovať chemické látky z plastov. Tiež pri nesprávnom čistení fliaš sa do vody môžu dostať rôzne baktérie z úst. Preto odporúčame zainvestovať do sklenenej fľaše a dbať na správne čistenie.

Nepravdivé

1.Čím vyššia hodnota minerálov vo vode tým lepšie.

S týmto tvrdením určite nemôžeme súhlasiť, lebo je klamlivé. Veľkú úlohu zohráva vek, pohlavie, výška, váha a životný štýl. Vo všeobecnosti platí, že minerálna voda by mala byť doplnkom stravy, ale nemali by tvoriť hlavné percento príjmu. Vhodnejšie je, preto vsadiť na pramenité vody a minerálne vody s nižším obsahom a celkovou mineralizáciou (t. j. do 500 mg/l).

2.Čím viac vody denne vypijem tým lepšie pre môj organizmus.

Bohužiaľ aj tu musíme upozorniť na mylnosť informácie. Je teraz veľký trend neustále nosiť pri sebe fľašu s čistou vodou. Ak vám niekto povie, že je zdravé vypiť 5 litrov tekutín denne bude mať zrejme zlú a skreslenú informáciu. Naopak, nadpriemerný príjem tekutín vám môže zdravotne uškodiť. Je rozdiel či sedíte celý deň v kancelárií alebo manuálne pracujete. Treba sa držať zlatého pravidla, všetko s mierou a platí to aj pri pití vody.

3.Minerálna voda, v ktorej plávajú okom viditeľné čiastočky je pokazená.

Záleží na pôvode vody. Ak ste si ju načapovali niekde v lese z prameňa, neodporúčame ju piť. Každá pitná voda musí mať schválenie na konzumáciu. Ak ide, ale o kupovanú vodu, v ktorej sa môžu nachádzať viditeľné „nečistoty“ pozrite sa len etiketu. Môže to byť zapríčinené sedimentom a v tomto prípade je voda v poriadku.

4.Všetko, čo je tekuté sa počíta do pitného režimu.

S týmto tvrdením sa stretávame často. Ale polievky, mlieko, káva, alkohol nespadá do pitného režimu. Dokonca alkohol a káva odvodňujú náš organizmus. Preto je obzvlášť dôležité po konzumácii alkoholu a kávy dbať na zvýšený príjem tekutín.

5.Pitná voda udržuje našu pokožku vlhkú.

Tento výrok nie je tiež úplne pravdivý. Množstvo vody, ktoré počas dňa vypijeme na to až taký veľký vplyv nemá. To aká je naša pokožka závisí od genetických predpokladov, spôsobu, ako sa o ňu staráme a tiež záleží od počtu mazových žliaz. Takže ani veľké množstvo tekutín nezabráni tomu, že vaša pokožka bude suchá.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality