Blog plný vody26.10.2018

Veľký nezávislý test balených vôd. Výsledky vás prekvapia

Veľký nezávislý test balených vôd. Výsledky vás prekvapia

Na čo v krajine kde je dennodenne dostupná pitná voda priamo z kohútika vašich domácností spotrebujeme toľko minerálnych vôd? Sú tieto balené vody azda lepšie, zdravšie či cenovo výhodnejšie? Zamysleli ste sa nad tým niekedy?

Image

Pitné, pramenité, kojenecké a minerálne vody boli testované v Českej republike avšak ich predaj je aj u nás na Slovensku. Testovanie samozrejme prebiehalo opakovane medzi vybranými dvadsiatimi deviatimi druhmi vôd. Nezávislý test balených vôd vyberal na základe parametrov mikrobiologických, rozboru prchavých látok, pesticídov, ťažkých kovov a tak ďalej.

Ukázalo sa, že niektoré z nich naozaj obsahujú baktérie, pesticídy a dokonca aj látky z plastu, čo by vo vode vôbec nemali byť.

Už iba jeden základný fakt. Prečo napríklad v Nemecku majú väčšinu vôd v skle a tie v plaste sú navyše vratné?

U nás dostane v skle tak dve a to talianskeho pôvodu. V prípade vyšších hodnôt sa samozrejme robili aj opakované testy a všetky vody boli kupované v bežných obchodoch. V nezávislých testoch z pohľadu pesticídov vyšli s najvyššími hodnotami Rajec a česká minerálna voda Sedmihorka, ktoré mali hodnoty vysoko nad limity. Dôležité je tiež si uvedomiť, že baktérie sa rodia pri vyššej teplote. Myslíte, že všetky vody kúpené v obchode sú udržiavané v príslušnej teplote? Odpoveď asi každý z nás pozná. Číže vina nemusí byť výhradne na strane výrobcu, ale rovnaký podiel viny môže niesť aj predajca, ktorý vody nemá vhodne uskladnené. Najhoršie je to pre vody vo veľkých plastových kanistroch, nálezy sú najmä nebezpečné pre malé deti a choré osoby. Tu nevyhoveli Nartes , čo je zarážajúce, tak aj vrátane ich kojeneckej vody. Ďalej Aquasport, tiež Aro pramenitá voda, Bon-aqua a opäť Sedmihorka. Stopové množstvá sa našli u viacerých.

Image

Aby sme neboli len negatívni najlepšie sa umiestnilo šest balených vôd a pravdou je, že ani jedna z nich nebola kojenecká.

Keď už sa rozhodnete kupovať vody v obchode, tak zrejme sa pýtate aké teda? 🙂

  • Toma natura

  • Bonny

  • Magnézia

  • Evian

  • Acqua Panna Toscana

  • San terra Aquabela.

Platí staré známe „bez vody by nebol život“. Najlepšie chutí samotná alebo s citrónom. Minerálne vody odporúčeme piť príležitostne alebo v prípade keď si to zdravotné dôvody vyslovene žiadajú. Na Slovensku máme vynikajúce zásoby kvalitných podzemných vôd preto si môžeme dovoliť využívať vlastné zdroje, ktoré aj s minimálnou úpravou vody dokážu poskytnúť kvalitnejšiu a zdravotne lepšiu pitnú vodu aj na dennú spotrebu.

Image

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdroj: www.stream.cz

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality