Blog plný vody30.7.2018

Prečo je chémia úžasná veda? Aj toto sme sa snažili vysvetliť žiakom na základnej škole na Sliači

Prečo je chémia úžasná veda? Aj toto sme sa snažili vysvetliť žiakom na základnej škole na Sliači

Ak sa väčšina z nás pozrie dozadu na svoje školské časy tak určite si spomeniete, že chémia nepatrila medzi vaše obľúbené predmety. A aj preto sme sa rozhodli v spolupráci so základnou školou na Sliači žiakom priniesť pár zaujímavých faktov prečo vedieť niečo o chémii v spojení s vodou nie je úplne na škodu.

Image

Hneď na úvod sme deťom vysvetlili základné informácie o vode. Ako vzniká, jej kolobeh, vplyv na naše zdravie a mnoho iného. Následne sme prešli na rozdelenie zdrojov pitnej vody kde väčšina odpovedala, že má vodu z mestského vodovodu, ale našli sa aj žiaci, ktorí majú doma ako zdroj vody vlastnú studňu.

Ako sme predpokladali deti netušili, že v prípade vlastnej studne je potrebné zdroj analyzovať pred samotným používaním – čo im samozrejme nemáme za zlé nakoľko rovnaký problém pozorujeme aj u dospelých. Žiakom sme ukázali koľko rôznych prvkov sa môže prirodzene nachádzať, prečo je ich potrebné poznať a pár z nich sme si následne potom aj merali.

Image

V praktickej časti sme si prešli merania orientačne meranie kvapkami na tvrdosť vody, meranie vodivosti, meranie chlóru a meranie pH vody. Merali sme vodu zo studne, vodu z vodovodu, Coca-Colu a destilovanú vodu. Asi nikoho neprekvapíme, že najviac času sme strávili pri Coca-Cole kde žiakov najviac zaujalo jej pH, ktoré bolo na úrovni 4 čo sme vysvetlili ako veľmi kyslé a pre naše zdravie škodlivé. Okrem iného sme si prešli dôkladne aj dusičnany vo vode a baktérie. Ako sa do vody dostanú, aký majú vplyv na naše zdravie a ako ich v konečnom dôsledku vieme odstrániť.

Image

Celá hodina sa viedla vo veľmi uvoľnenej atmosfére kde sa do našich poznatkov zapájala aj pani učiteľka, ktorá nás dopĺňala a žiakom znázorňovala jednotlivé kroky na vzorcoch, ktoré už v minulosti preberali. Boli sme prijemne prekvapený aký záujem nakoniec žiaci o problematiku vody prejavili a koľko si zo 45 minútovej hodiny zobrali informácii.

Za nás môžeme povedať, že sa nám stretnutie páčilo a určite sa budeme snažiť rovnaké aktivity robiť v čo najväčšej miere.

Chcete aj vy poznať kvalitu vašej vody? Stačí sa nám ozvať a my sa o zvyšok postaráme.

Image

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality