Blog plný vody30.7.2018

Prečo je chémia úžasná veda? Aj toto sme sa snažili vysvetliť žiakom na základnej škole na Sliači.

Ak sa väčšina z nás pozrie dozadu na svoje školské časy tak určite si spomeniete, že chémia nepatrila medzi vaše obľúbené predmety. A aj preto sme sa rozhodli v spolupráci so základnou školou na Sliači žiakom priniesť pár zaujímavých faktov prečo vedieť niečo o chémii v spojení s vodou nie je úplne na škodu.

Image

Hneď na úvod sme deťom vysvetlili základné informácie o vode. Ako vzniká, jej kolobeh, vplyv na naše zdravie a mnoho iného. Následne sme prešli na rozdelenie zdrojov pitnej vody kde väčšina odpovedala, že má vodu z mestského vodovodu, ale našli sa aj žiaci, ktorí majú doma ako zdroj vody vlastnú studňu.

Ako sme predpokladali deti netušili, že v prípade vlastnej studne je potrebné zdroj analyzovať pred samotným používaním – čo im samozrejme nemáme za zlé nakoľko rovnaký problém pozorujeme aj u dospelých. Žiakom sme ukázali koľko rôznych prvkov sa môže prirodzene nachádzať, prečo je ich potrebné poznať a pár z nich sme si následne potom aj merali.

Image

V praktickej časti sme si prešli merania orientačne meranie kvapkami na tvrdosť vody, meranie vodivosti, meranie chlóru a meranie pH vody. Merali sme vodu zo studne, vodu z vodovodu, Coca-Colu a destilovanú vodu. Asi nikoho neprekvapíme, že najviac času sme strávili pri Coca-Cole kde žiakov najviac zaujalo jej pH, ktoré bolo na úrovni 4 čo sme vysvetlili ako veľmi kyslé a pre naše zdravie škodlivé. Okrem iného sme si prešli dôkladne aj dusičnany vo vode a baktérie. Ako sa do vody dostanú, aký majú vplyv na naše zdravie a ako ich v konečnom dôsledku vieme odstrániť.

Image

Celá hodina sa viedla vo veľmi uvoľnenej atmosfére kde sa do našich poznatkov zapájala aj pani učiteľka, ktorá nás dopĺňala a žiakom znázorňovala jednotlivé kroky na vzorcoch, ktoré už v minulosti preberali. Boli sme prijemne prekvapený aký záujem nakoniec žiaci o problematiku vody prejavili a koľko si zo 45 minútovej hodiny zobrali informácii.

Za nás môžeme povedať, že sa nám stretnutie páčilo a určite sa budeme snažiť rovnaké aktivity robiť v čo najväčšej miere.

Chcete aj vy poznať kvalitu vašej vody? Stačí sa nám ozvať a my sa o zvyšok postaráme.

Image
Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.