Všetky služby

Ako funguje zmäkčovač vody?


Robert Spodniak.
Róbert Spodniak
Obchodný zástupca

Máte záujem o kompletný rozbor vody? Kontaktujte nás.

Mám záujem Bezplatná konzultácia

Benefity, ktoré môžete využívať iba u nás

Garancia spokojnosti
NON-STOP Info-linka
Najvýhodnejší rozbor
10 ročná záruka

Ako funguje zmäkčovač vody?

Podľa geologického prieskumu má asi 80 percent domácností tvrdú vodu vrátane domov s mestskou vodou a studňou. Pomôcť vám môže zmäkčovač vody.

Tvrdá voda totiž obsahuje vysoké množstvo minerálov vápnika a horčíka, ktoré môžu mať negatívny vplyv nielen na naše zdravie, ale taktiež vo veľkej miere ovplyvňujú životnosť spotrebičov či iných zariadení v domácnosti. A aby sme predišli takýmto problémom, je tu zmäkčovač vody. Filtre určené na zmäkčovanie vody odstraňujú vodný kameň v celej domácnosti, čím  ochránia vodovodné potrubie, práčku, umývačku riadu či rýchlovarnú kanvicu od usadenín.

Čo je to tvrdá voda?

Výraz „tvrdá voda“ môže znieť ako oxymoron, ale je to jednoducho voda v domácnosti, ktorá obsahuje vysoké koncentrácie rozpustených minerálov, najmä vápnika a horčíka. Tieto minerály zhoršujú kvalitu vody. Sú tiež relatívne nezistiteľné vôňou alebo chuťou.Tvrdosť vody sa vyjadruje ako suma vápnika a horčíka v mmol/l. Voda s tvrdosťou do 0,7 mmol/l sa pokladá za veľmi mäkkú, nad 3,75 mmol/l za veľmi tvrdú.

Nevýhody tvrdej vody

Tvrdá voda spôsobuje škvrny na umývadlách, riadoch, striebornom riade a v sprchovacích kútoch. Na čajových kanviciach a kávových kvetináčoch sa tvoria biele, krehké usadeniny. Tvrdá voda tiež dramaticky znižuje penivosť a oplachovaciu schopnosť pracieho prostriedku, telového mydla a šampónu.Výsledkom je to, že prané odevy sú sivé a vyblednuté. Kúpanie a sprchovanie v tvrdej vode spôsobuje, že vaša pokožka je suchá a svrbivá. Pretože šampón v tvrdej vode veľmi dobre nepení.

Keď voda priteká cez prívodné potrubie a potom von z vodovodných kohútikov, sprchových hlavíc, pračiek, ohrievačov vody, bojlerov a umývačiek riadu, zanecháva tvrdé minerálne usadeniny. Spočiatku sú tieto malé usadeniny neškodné, ale časom vytvárajú a nakoniec upchávajú potrubia, uzatvárajú ventily a sprchové hlavice. V extrémnych prípadoch môžu usadeniny tvrdej vody dramaticky obmedziť prietok vody, čo vytvára neprimeraný tlak na celý inštalatérsky systém.

Najlepším spôsobom, ako zistiť či má vaša domácnosť tvrdú vodu, je nechať si spraviť akreditovaný rozbor vody, kde okrem samotnej tvrdosti zistíte stav až 27 rôznych látok, ktoré sa vo vode môžu nachádzať a ovplyvňujú kvalitu vašej vody. V podrobnej analýze sa uvedie aj prítomnosť mnohých ďalších látok vrátane dusičnanov, chlóru, sodíka a nebezpečných baktérií.

Tvrdá voda je teda častým a potenciálne vážnym problémom. Našťastie existuje efektívne a relatívne cenovo dostupné riešenie. Nainštalujte zmäkčovač vody.

Porovnanie vodný kameň pred a po.

Čo je to zmäkčovač vody?

Typický zmäkčovač vody pozostáva z vysokej, úzkej nádrže na zmäkčovanie vody a krátkej, širokej nádrže so soľankou. Nádrž zmäkčovadla je pripojená na vodovodné potrubie domácnosti. Plniaca rúrka s malým priemerom spája nádrž na soľanku so zásobníkom na zmäkčovač. Z nádrže na zmäkčovač prechádza vypúšťacia hadica do neďalekej odtokovej rúry.

Zmäkčovač vody neodstraňuje z vody všetky prírodné minerály ktoré potrebujeme, eliminuje vo vode len množstvo tých minerálov, ktoré pre nás a našu domácnosť nie sú prospešné. Zmäkčená voda je preto vhodná na užívanie.

Zmäkčovače vody existujú v rôznych veľkostiach a štýloch, aby vyhovovali veľkosti vášho domu a rodiny. Zmäkčovač je inštalovaný v suteréne, garáži, technickej skrini alebo všade, kde voda vchádza do domu.

Ako funguje zmäkčovač vody?

Voda vstupuje na povrch nádrže na zmäkčovač vody a prenikne cez guľôčky živice. Živica má záporný náboj, ktorý priťahuje pozitívne nabité minerály vo vode (proces známy ako iónová výmena). Ložiská minerálov sa tak zachytávajú na živici a teraz zmäkčená voda opúšťa nádrž na zmäkčovadlo a tečie ďalej.

Korálky však skôr alebo neskôr dosiahnu maximálnu kapacitu a nemôžu priťahovať ďalšie minerálne ióny. V tomto okamihu musí byť nádrž na zmäkčovač regenerovaná alebo prepláchnutá. Tu prichádza soľanka. Palubný počítač vypočíta množstvo vody, ktoré preteká zmäkčovačom. Po dosiahnutí predprogramovaného nastavenia sa automaticky spustí regenerácia.

Počas regenerácie slaná voda z nádrže soľanky tečie do plniacej trubice a do nádrže zmäkčovača. Začína sa oplachovací cyklus a slaná voda umýva minerálne usadeniny z guľôčok živice. Regenerovaná voda a minerálne usadeniny sa vypustia z vypúšťacej hadice. Systém sa potom vráti späť na zmäkčenie prichádzajúcej vody.

V určitom okamihu budete musieť do soľanky pridať viac peliet soli alebo chloridu draselného. Frekvencia pridávania peliet závisí od množstva vody, ktorú spotrebujete. Priemerná štvorčlenná rodina zvyčajne musí každý mesiac pridať jedno vrece s peletami s hmotnosťou 25 kilogramov. Náklady na zmäkčovač vody sa veľmi líšia v závislosti od veľkosti a vyhotovenia zmäkčovača, ale za typický systém vrátane inštalácie sa očakáva, že investícia môže byť od 1000€ až do 2500€.

Usadeniny vodného kameňa tvoria tepelný izolant a spôsobia tak zvýšenie nákladov za energie a ohrozujú životnosť väčšiny domácich spotrebičov. Systémy na zmäkčovanie vody sú montované k rozvodom vody, kde vodu filtrujú prostredníctvom iónového prenosu a odstraňujú tak z vody spomínané minerály. Nevyžadujú si veľkú starostlivosť nakoľko sú plneautomatické. K správnemu fungovaniu potrebujú len vymieňanie tabletovej soli.

Už dlhšie sme mali problém s vodou, ktorý sme sa rozhodli riešiť s firmou Water Solutions nakoľko bola najbližšie ku nám. Po nainštalovaní technológie sa odstránili všetky problémy s vodou. Určite oceňujeme rýchlosť a flexibilitu.
Peter M.
Brezno
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť sme oslovili na základe rozboru vody za najvýhodnejšiu cenu. Avšak po výsledkoch sme zistili, že voda je nevyhovujúca. Následne nám p.Šimončík ukázal možnosti úpravy vody, ktoré sme odsúhlasili a voda je po kontrolných rozboroch vhodná aj na pitie. Určite najviac oceňujeme solídny prístup spoločnosti a technológiu, ktorá funguje ako má.
Barbora Z.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka

Chcem sa podeliť o veľmi príjemný zážitok z včerajšej prezentácie Vášho obchodného zástupcu pána Barteka Tak profesionálny a zároveň ľudský prístup som ešte nezažil. Dokonalé odprezentovanie výrobku spolu s ozaj ústretovým správaním ma presvedčili, že aj v tejto dobe existujú firmy a ľudia, ktorým záleží viac na spokojnosti zákazníkov ako na krátkodobom profite. Ďakujem Vám za to.
Filip A.
Čierna Lehota
5.0

Hodnotenie zákazníka

Pred nejakým časom sme sa rozhodli, že si dáme urobiť rozbor vody. Oslovili sme cca. 10 firiem a najviac nás zaujala ponuka firmy Water Solutions. Páčila sa nám rýchlosť od samotného odberu až po realizáciu. Oslovil nás tak isto aj poskytnutý servis. Sme presvedčení, že sme si vybrali správne a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Marek T.
Kežmarok
5.0

Hodnotenie zákazníka

Dobrý deň prajem, chcem sa Vám poďakovať za starostlivosť pri vyberaní vhodnej technológie na odstránenie dusičnanov z našej studne, pozitívnu energiu a lásku, ktorú do svojej práce vkladáte. Práve tieto veci sú nenahraditeľné. Držte saa prajem všetko dobré. Asi jediným mínusom je vyššia vstupná investícia, ale na druhej strane boli sme ochotný si za dobre odvedenú prácu priplatiť.
Tereza D.
Detva
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť Water Solutions Slovakia môžem ďalej len odporučiť. Vysoko profesionálne zhodnotenie mojej vody s vysvetlením problému a navrhnutie fungujúcej technológie.
Peter A.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka