Ako na zápach vo vode?

Ako na zapach vo vode

Dnes si povieme niečo o tom, čo môže spôsobovať nepríjemný zápach vo vode, z čoho vzniká a čo môžeme spraviť s týmto nepríjemným problémom. Slovensko má vo všeobecnosti veľmi kvalitnú vodu ale stretávame sa aj rôznymi problémami v súvislosti s jej kvalitou. V nasledujúcich riadkoch si povieme viac o zafarbení a zápachoch vody.

V ideálnom prípade by mala byť pitná voda bez zápachu, bez zafarbenia a bez výraznej chuti. Nemusíme síce hneď robiť paniku, ale každopádne by sme si pri niektorých zmenách mali dávať pozor. Taktiež voda, ktorá na prvý pohľad vyzerá byť čistá, bez zafarbenia alebo zápachu nemusí byť pre človeka pitná. Rôznym zafarbením vody by sme sa teda mali vedieť aspoň laicky zorientovať na aký typ znečistenia sme narazili. 

Zelezita voda
Žlté zafarbenie ako najčastejší jav 

Najčastejším možným zafarbením a s tým sa už určite stretol takmer každý je voda zafarbená do červenkastej farby. Farba môže byť intenzívnejšia, ale môže mať aj odtiene do hnedej, žltej až oranžovej farby. S najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o výskyt zoxidovaného železa vo vode. Oxidácia vzniká pôsobením reakcie železa s kyslíkom za vzniku zlúčenín oxidu železitého (Fe2O3) a oxidu železnatého (FeO). V tomto prípade dokážeme jednoducho prísť na jadro problému tak, že vyskúšame či nám zafarbnená voda tečie iba z jedného zdroja alebo iba po dlhšom nevyužívaní kohútika. Či tečie zafarbená voda iba pri spustení teplej alebo studenej vody.

biele sfarbenie vody

Voda sfarbená do mliečnej bielej farby môže indikovať vzduch, ktorý sa v nej prirodzene nachádza. Po napustení vody do číreho skleneného pohára by sa nám mala začať postupne „číriť“ . Nemusíte sa v tomto prípade obávať, takáto voda je zdraviu nezávadná. Ak, ale aj po krátkom čase ostane voda mútna pravdepodobne sa bude jednať o kontamináciu. V tomto prípade odporúčame urobiť rozbor vody od certifikovaných odborníkov, ktorí vám podľa laboratórnych testov odporučia správnu úpravy vody.

Pachnuca voda

Zelenkavé a modrasté zafarbenie vody zase môže vznikať oxidáciou medeného potrubia. Ak je však zafarbená do zelená a má aj zápach po rybách ide o premnožení rias. Vtedy býva voda na dotyk aj mazľavá. Po konzumácii takejto vody môže nasledovať rada zdravotných problémov, ako je hnačka, zvracanie a tráviac problémy.

Najznámejšou dezinfekciou vody je chlór, ktorý má veľmi ľahko rozpoznateľný zápach. Na jednej strane je to vysoko efektívna metóda na ničenie baktérií a vírusov no pre naše zdravie až taký prínosný nie je. Na zmiernenie nežiaduceho chlórového zápachu odporúčame používať filter s aktívnym uhlím.

Čo v prípade, že nám voda páchne po skazených vajciach? Tento jav nastáva buď prítomnosťou sirovodíka  alebo železa vo vode. Sirovodík je plyn, ktorý sa môže prirodzene nachádzať v podzemných vodách niekedy aj v obecných rozvodoch vody. Druhá možnosť je, keď sirovodík vzniká chemickou reakciou priamo v ohrievači vody. Častokrát tento zápach nespôsobuje zdravotné komplikácie a ide len skôr o „estetický“ problém, ale odporúčame neriskovať a vodu otestovať. Ak pach registrujeme po spustení teplej vody s veľkou pravdepodobnosťou pôjde o problém v ohrievači vody.

Odstránenie Sirovodíku Centaur

V tomto prípade môžeme prečistiť ohrievač chlórovou dezinfekciou. Pokiaľ, ale nevykonáme túto dezinfekciu správne, môžeme očakávať, že sa bude problém po pár týždňoch opakovať. Ďalšou možnosťou je zvýšiť teplotu v ohrievači na 75 stupňov, ale toto odporúčame konzultovať s firmou, ktorá vám ohrievač spravuje, nakoľko ide o nebezpečnú metódu. Ak však pach cítiť rovnako aj pri spustení studenej, aj teplej vody zrejme pôjde o problém priamo v podzemnej vode. V tomto prípade odporúčame filter s aktívnym uhlím alebo oxidačný filter. V každom prípade sa vždy poraďte s odborníkom a spoločnosťou profesionálne sa zaoberajúcou úpravou vody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *