Blog plný vody10.10.2018

Ako je to s mýtusom o dvakrát prevarenej vode?

Ako je to s mýtusom o dvakrát prevarenej vode?

Aj vy ste sa už stali súčasťou „hádky“ o tom či dvakrát prevarená voda je zdraviu prospešná alebo naopak zdraviu škodí? Údajne opätovné prevarenie vody je pri príprave napríklad šálky čaju potenciálne škodlivé pre vaše zdravie. Niektoré teórie vedú až tak ďaleko, že tvrdia, že týmto návykom dokonca drasticky zvyšujeme šance na vznik rakoviny. Ako väčšina neodborníkov v oblasti vody vychádzajme z logiky, že keď varíme vodu, mení sa jej chémia, čo je zvyčajne pozitívne. Vyparujú sa prchavé zlúčeniny a zároveň rozpúšťa plyny. 

Image

To je dôvod, prečo vriaca voda väčšinou zabezpečuje, že je bezpečná k pitiu. Avšak, ak zostane voda prevarená príliš dlho alebo je opätovne varená, chemické zlúčeniny sa menia na horšie. Tým, že ponecháte stáť vodu na varenie, skutočne sa koncentrujú mnohé škodlivé chemikálie namiesto toho, aby ste sa ich zbavili. To isté sa deje pri opakovanom prevarení vody. 

Takže je pravda, že pitie prevarenej vody je škodlivé?

Voda obsahuje nespočetné množstvo nečistôt, ktoré nemožno úplne odfiltrovať akými sú napríklad dusičnany vo vode. Koncentrácia týchto nečistôt však nie je v zanedbateľných množstvách ako nájdete vo vodovodnej batérii mimoriadne škodlivá. Väčšinou je teda vaša pitná voda pravdepodobne celkom bezpečná. Bavíme sa však o vode z mestského vodovodného potrubia kde je voda už upravená. Pri studňovej vode sa však situácia mení pokiaľ je vo vode zvýšené množstvo dusičnanov. Pravdou je, že keď sa voda pri varení odparí a jej objem sa tým znižuje, môže nastať problém v koncentrácii látok, ktoré sa varením neodstráňuju. Naopak v tomto prípade sa ich koncentrácia zvyšuje a druhým prevarením je ich koncentrácia ešte vyššia. Kľúčovým bodom je, že varenie vody nepridáva žiadne nečistoty, ale skutočne niektoré eliminuje. Takže bez ohľadu na to, či máte päť hrnčekov s neupravenou vodou alebo jeden hrnček z piatich prevarených, stále máte väčšinou ten istý obsah nečistôt. Jediným skutočným rozdielom je, že budete viac hydratovaní, keby ste vypili päť hrnčekov 🙂 

Image

Samozrejme, ak by ste to robili vždy neustále získavate päťnásobok nečistôt pre jeden hrnček vody a už to môže byť skutočný problém v prípade, že sa bavíme napríklad o spomínaných dusičnanoch, ktoré sa varením neodstráňujú a sú karcinogénne. Jedinou možnou problémovou oblasťou by bola voda, ktorá nasala niečo zo samotnej kanvice, ale to už je iný prípad. Sami vidíte, že mimo vyšpekulovaných komplikovaných scenárov, ktoré nikto v skutočnosti nikdy neurobí ako kanvice, ktoré sú nebezpečné na varenie vody vám samotné prevarenie neuškodí pokiaľ sa nejedná o výrazne znečistenú vodu.

Kvalitu vašej vody môžete zistiť vďaka akreditovanému rozboru vody, ktorý ponúkame momentálne za najvýhodnejšiu cenu na trhu 110€ s DPH.

Image

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality