Blog plný vody6.8.2018

Vďaka nadmernému pitiu vody, budete mať krajšiu pokožku? Mýtus!

Vďaka nadmernému pitiu vody, budete mať krajšiu pokožku? Mýtus!

Už dlhé roky sa hovorí o tom, že pitie čistej vody, prípadne vody s citrónom pomáha udržiavať a podporovať tvorbu prirodzeného kolagénu v pokožke. Vďaka pravidelnému pitiu vody dokážeme vyzerať mladšie. Čo si o tom myslíte vy? Celebrity ako Jennifer Aniston, Victoria Beckham či Beyoncé otvorene hovorili, že voda je tajomstvo ich pružnej, žiariacej pleti, vždy pripravenej na fotenie 🙂

Image

Počas zimných mesiacov je všetko suché. Rovnako aj tvár sa odlupuje po celých kúskoch, ruky sú popraskané, je to prirodzený proces. Vaša pleť tvorí až 64% vody. Vieme, že hydratačný účinok pozitívne vplýva na lepšiu pleť. Existuje však len veľmi málo výskumov, aby sme dokázali potvrdiť prínos vody, ako ošetrenie pokožky, alebo naopak ju vyhlásili za mýtus. Treba si však uvedomiť fakt, že farmaceutické spoločnosti nemôžu patentovať a predávať vodu. Výskumníci zas ťažko nájdu niekoho, kto by to v prospech vody skutočne financoval, vysvetľujú dermatológovia z New Yorku.

Image

Klinická štúdia v oblasti dermatológie skúmala účinky dlhodobého príjmu vody na zdravie pokožky. Štúdia, publikovaná v roku 2007 v International Journal of Cosmetic Science, zistila, že pitie 2,25 litra vody denne počas štyroch týždňov zmenilo hustotu a hrúbku kože. Avšak presné výsledky boli rozporuplné. Čo sa týka okamžitých výsledkov, ďalšia štúdia University of Missouri-Columbia ukázala, že pitie 500 mililitrov vody (čo je asi dve šálky) zvýšilo prietok krvi na pokožku. Žiadna zmienka však nepotvrdzuje, že priamo vplýva aj na vzhľad pokožky. Napriek tomu, ak vaša pleť vyzerá lepšie, čo na tom záleží? Ak výskum zatiaľ nepotvrdil prínos. Zistili, že voda má veľký vplyv na zdravie pokožky. Bez dostatočného príjmu vody sa pokožka zdá byť jemnejšia a vrásky a póry sú tým pádom ešte výraznejšie. To môže byť preto, lebo voda narazí na pokožku a spôsobuje, že sa viac či menej naplnia vrásky a póry. Koža, ktorá podporuje kolagén, vyžaduje, aby voda účinne fungovala, „hovorí Julius Few, riaditeľ Inštitútu a klinický profesor plastickej chirurgie na univerzite v Chicagu. Čo z toho vyplýva? Ak je pokožka hydratovaná, pružná a elastická, je menej pravdepodobné, že praskne. A tým pádom nezanechá vonkajšie častice, ktoré môžu spôsobiť podráždenie a viditeľné škvrny. Profesorov tím dokonca zistil, že ich pacienti majú tendenciu sťažovať sa na tvorbu akné, keď sú dehydrovaní. Potvrdzuje, že malé zmeny v strave môžu ovplyvniť typ oleja a následne kožného mazu, ktorý vaša pokožka vytvára. Aj to môže byť dôsledkom tvorby akné. Dehydratácia môže fungovať rovnakým spôsobom na spustenie týchto zmien v olejových žľazách v pokožke. Je dôležité mať stabilnú rovnováhu vody s olejom na povrchu kože. Ak je pokožka príliš silne pokrytá olejom vo vzťahu k vode, môže to viesť k upchatiu pórov, k akné a ku škvrnám. Napriek tomu piť veľa vody tu a teraz negarantuje, že vaša pokožka bude vyzerať lepšie v nasledujúcich rokoch. Hoci klinicky, keď je koža hydratovaná, vyzerá bacuľatejšie a príznaky starnutia sa minimalizujú. Hydratovaná pokožka minimalizuje zmeny. V praxi, ak by ste zadržali vodu, pokožka by znova ukázala všetky pôvodné príznaky starnutia. To je dôvod, prečo sa odporúča pokožke dávať pravidelný príjem vody. Hydratácia pokožky zvnútra nie je len zámienkou typických hydratačných produktov. Koniec koncov, voda, ktorú pijete nie je schopná ovplyvniť vaše vonkajšie vrstvy kože. Nakoľko to sú tie, ktoré sa vysušia napríklad vplyvom čistiacich prostriedkov, každodenného prostredia na pokožku a tak ďalej. Dôležité je zvlhčenie vašej pokožky vnútorne aj zvonku, to je presne tá čarovná kombinácia pre zdravú a krásnu pleť.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality