Blog plný vody17.9.2017

Túto knihu môžete vypiť!

Túto knihu môžete vypiť!

Kniha z ktorej využijete každú stranu! Aj napriek tomu, že naša planéta je tvorená až zo 71% z vody, nie je stále rovnako dostupná pre všetkých. Podľa najnovších štatistík iba jeden z deviatich ľudí na zemi má prístup k upravenej vode vhodnej na pitie. Pitná voda je v rozvojových krajinách stále nesmierne cenená. Na miestach ako je napríklad India trávia ženy a dievčatá 25% svojho času hľadaním vhodného zdroja vody. Preto spoločnosť Water is Life prišla s myšlienkou The Drinkable Book.

The Drinkable Book

Pre ľudí v rozvojových krajinách alebo vo vidieckych oblastiach môže byť získanie čistej vody čoskoro tak jednoduché ako otvorenie knihy. To je hlavnou myšlienkou knihy The Drinkable Book, ktorú vypracovali odborníci z Carnie Mellon University spoločne s Theresa Dankovich. Jednotlivé strany v knihe sú vyrobené z hrubého listu papiera impregnovaného nanočasticami striebra a medi, ktoré zabíjajú 99,9% mikróbov v znečistenej vode, ktoré prejdú cez tento vodný filter. V oblastiach postihnutých vysokou mierou znečistenia vody sa tak jedná o neoceniteľnú pomoc, ktorá môže zabrániť šíreniu rôznych chorôb. Každá strana v knihe sa skladá z dvoch samostatných filtrov, z ktorých každý z nich je schopný čistiť až 100 litrov vody. Jedna kniha by preto údajne mala byť schopná zvládnuť prefiltrovať znečistenú vodu pre potreby jedného človeka až na štyri roky. Súčasťou balenia je držiak na filter, ktorý sa umiestni na vrchol 20 litrového vedra. Následne sa do držiaku umiestni filter vytrhnutý z knihy, cez ktorý sa preleje voda. Prefiltrovaná voda je potom zbavená nebezpečných mikróbov a je vhodná na pitie.

Testy hovoria za všetko

Pri terénnych testoch uskutočnených v Južnej Afrike, Ghane, Haiti a Keni dosiahol papierový filter čistotu 99,9% pri filtrácii vody s vysokým obsahom baktérii z nedávno vypustených odpadových vôd. Na základe výsledkov týchto testov môžeme hovoriť o veľkej pomoci pre oblasti s nedostatkom pitnej vody. V týchto oblastiach nestačí vodu len privádzať, ale je potrebné, aby odborníci hľadali alternatívne riešenia na čistenie vody. The Drinkable Book takýmto riešením určite je a na jej vývoji naďalej odborníci zo spoločnosti Water is Life pracujú. K dispozícii by táto kniha mala byť v roku 2018. Dovtedy môžete tento projekt podporiť ľubovolnou sumou tak ako aj my a prispieť tak k zlepšeniu životných podmienok tam, kde je to naozaj nevyhnutné.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality