Blog plný vody20.11.2018

Svetový deň absurdít: Aké nezmysli sme počuli o minerálnych vodách?

Svetový deň absurdít: Aké nezmysli sme počuli o minerálnych vodách?

Bublinky nápoju pridávajú na chuti. Preto si mnohí vyberú radšej osviežujúci perlivý nápoj ako obyčajnú nesýtenú vodu. O bublinkových nápojoch sa však hovorí v súvislosti so škodlivými účinkami, ktoré môžu spôsobiť.

Keď budem piť perlivé nápoje, zasýtim sa a nebudem mať hlad

Image

Ak by to tak skutočne bolo, počet ľudí s obezitou na svete by sa znížil a mali by sme jednoduchý tip, ako schudnúť!  Bohužiaľ, nie je to tak. Aj keď pocit nasýtenia po vypití perlivého nápoja mať budete, ide však len o krátkodobú záležitosť. Telo sa oxidu uhličitého zo žalúdku zbavuje veľmi rýchlo. Po chvíli preto budete opäť hladní. Nápoje s bublinkami vás nezasýtia, aj keď je to pekná predstava.

Bublinky v nápojoch nás nadúvajú a okysličujú žalúdok

Image

Odjakživa si ľudia spájajú bublinky v nápojoch s nepríjemným pocitom nadúvania. Opäť v tom hrá rolu oxid uhličitý. Z vody spraví veľmi slabú kyselinu uhličitú, resp. nápoj s neutrálnou chuťou ľahko okysličí. Okyslenie je však veľmi slabé. Navyše, neporovnateľné s kyslosťou, ktorú vytvára kyselina chlorovodíková v žalúdku.

Ide preto o totálny nezmysel, že by bublinky mohli okysľovať žalúdok alebo dokonca krv, pretože mierna zásaditosť krvi je niekoľkonásobne istená a mení sa len v prípade niektorých závažných ochorení. 

Bublinkové minerálky ubližujú hlasivkám

Image

Nepite perlivé nápoje, lebo uškodíte svojim hlasivkám! To zrejme počúvali hlavne moderátori, herci, speváci, či jednoducho tí, ktorí potrebujú hlas pre svoju prácu. Je to však úplne zbytočné upozornenie. Nie je to totiž pravda. Do hrtana sa nemôže dostať tekutina, ani jedlo. Ak by ich človek vdýchol, zadusí sa. Keď prehltne vodu alebo jedlo, hneď sa hrtan zavrie, teda zakryje. Ak vás škriabe v hrdle po vypití studeného alebo bublinkového nápoja, je to spôsobené podráždením sliznice v hltane.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdroj: www.zoznam.sk

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality