Novinky22.7.2021

Stupnica tvrdosti vody

Stupnica tvrdosti vody

Určite ste už počuli, že za to či ono môže tvrdá vodu. Nefunguje práčka, môže za to tvrdá voda. V čajovej kanvici sa vám usádza vodný kameň – dôvod tvrdá voda. Ale čo to vlastne znamená?

Zjednodušene, ak voda obsahuje väčšie množstvo vápnika a horčíka, nazývame ju tvrdou. S tvrdosťou vody sa spája aj stupnica jej tvrdosti. Tá sa stanovuje ako suma vápnika a horčíka, výsledok sa vyjadruje v mmol / l (milimol na liter).

Stupnica tvrdosti vody norma. 
Ako zistiť tvrdosť vody

Tvrdosť vody môžete zistiť niekoľkými spôsobmi. V domácnosti na prvý pohľad odhalíte tú tvrdú. Napríklad už spomínaným vodným kameňom, ktorý sa vytvára v kanvici. Alebo, keď na umytom riade po jeho zaschnutí objavia škvrny. Ďalej sa vplyvom tvrdej vody môže na povrchu čaju alebo kávy v šálke vytvárať povlak.

Tvrdosť vody môžete zistiť aj v miestnej vodárni. Zakúpiť sa dajú aj testsery na tvrdú vodu v rôznych hobby obchodoch.

Pokiaľ vás zaujíma tvrdosť vody, je možno dobré popremýšľať nad jej kompletným stavom. Rozbor vody vám odhalí jej komplexné zloženie. Watersolutions.sk túto službu ponúka. Nebojte, nedodáme vám k rozboru len lístok so zoznamom zloženia, ale podľa jednotlivých ukazovateľov určíme, čo z vody potrebujete odstrániť prípadne, čo treba pridať, aby bolo chuť a zloženie vody vyhovujúce.

Odporúčaná tvrdosť vody

A aká tvrdosť vody je dobrá? Aj tu opäť platí zlatá stredná cesta, nie je najlepšia ani veľmi mäkká, ani veľmi tvrdá voda. Vápnik a horčík totiž vo vode nie je na škodu. Tvrdosťou vody sa zaoberá nariadenie vlády č. 496 / 2010 Z. z. Odporúčaná hodnota pre vápnik je viac ako 30 mg/l a pre horčík 10 – 30 mg/l. 

Vyššia tvrdosť vody môže zhoršovať senzorické jej vlastnosti, podľa niektorých údajov sa s tvrdosťou vody zvyšuje doba varenia zeleniny a mäsa. Tvrdosť vody ale neznamená, že sa nemôže piť. Skôr sa s ňou ťažšie vysporiadajú spotrebiče.

A mäkká voda? Tá je pre mnohých z nás chuťovo neprijateľná (mydlová chuť), naviac spôsobuje koróziu potrubia.

mapa tvrdosti vody v okresoch na slovensku
Priemerná tvrdosť vody na Slovensku

Tá sa líši naprieč celým naším štátom. V Bratislave je tvrdosť vody vysoká, čo si všimne každá rodina s prvým vodným kameňom. Jednotlivé mestské časti majú vodu s rôznym stupňom tvrdosti. Podľa údajov Bratislavskej vodárenskej spoločnosti je najtvrdšia voda v časti Záhorská Bystrica. Podrobné hodnoty tvrdej vody v Bratislave môžete zistiť tu.

Tvrdosť vody v Košiciach dosahuje približne polovičnú hodnotu hlavného mesta. Stredné Slovensko má zase vodu mäkkú vodu, ale aj tam sa môžu nájsť výnimky.

pozoruje problém s vašou vodou? kontaktujte nás

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality