Blog plný vody13.9.2018

Štúdia o umývaní rúk – studená voda je rovnako efektívna ako teplá

Štúdia o umývaní rúk – studená voda je rovnako efektívna ako teplá

Väčšina z nás celé detstvo od rodičov počúvala o tom, že základ zbavenia sa nečistôt na rukách je horúca voda a mydlo. Zamyslel sa niekto z vás nad tým či je to skutočne tak? Fakt alebo fikcia? 🙂

Toto tvrdenie padlo vhod aj nie veľmi šetrným Američanom, čo celé roky tvrdili, že horúca voda je dôležitá pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov. Moderné výskumy však tvrdia opak. Poukázali na skutočnosť, že neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by potvrdili tvrdenie, že horúca voda je potrebná na to, aby zabila baktérie pri umývaní rúk. Dokonca nové výskumy naznačujú, že studená voda môže dosiahnuť rovnaký efekt ako teplá.

Štúdiu vykonali výskumníci z univerzity Rutgers-New Brunswick v New Jersey a výsledky boli uverejnené v časopise Journal of Food Protection.

Image

Nová štúdia skúmala vplyv rôznych faktorov, ako je objem mydla, teplota vody, doba penenia a účinnosť mydla na umývanie rúk ako je formulované na výrobku. Na začiatku štúdie účastníci použili 1 mililiter antimikrobiálneho mydla na dobu 5 sekúnd pri teplote vody 38 °C. Vyšetrovaná baktéria bola ATCC 11229, nepatogénny kmeň Escherichia coli.

Výskumníci skúmali účinky teplej a studenej vody na 20 dobrovoľníkoch, pozostávajúcich z 10 mužov a 10 žien. Každý test sa replikoval 20-krát v priebehu 6 mesiacov. Počas tejto doby si účastníci umývali ruky vo vode, ktorá mala teplotu 16 °C, 26 °C, alebo 38 °C. Objem použitého mydla sa tiež líšil, pričom si účastníci umývali ruky 0,5 mililitrami, 1 mililitrom alebo 2 mililitrami mydla.

Celkovo bolo zistené, že použitie antimikrobiálneho mydla nie je oveľa efektívnejšie ako používanie bežného mydla. Doba periódy však výrazne zlepšila účinnosť.

Štúdia navyše ukázala, že dokonca umývanie rúk na dobu len 10 sekúnd je dostatočne účinné na odstránenie baktérií. Zistenia sú obzvlášť dôležité vzhľadom na predpisy FDA o teplote vody pre bezpečnú manipuláciu s potravinami a obavy týkajúce sa prípadného energetického odpadu.

Donald Schaffner, zodpovedný autor štúdie, je významným profesorom a špecialistom na rozšírenie vedy o potravinách. Vysvetľuje: „Ľudia sa potrebujú cítiť pohodlne, keď si umývajú ruky, ale pokiaľ ide o účinnosť, táto štúdia nám ukazuje, že na teplote použitej vody vôbec nezáleží.“

Táto štúdia môže mať významný vplyv na vodnú energiu, pretože použitie studenej vody šetrí viac energie ako teplá alebo horúca voda. 

Image

A ako umývať ruky podľa slov odborníkov?

  • Správne umývanie rúk by malo trvať tak dlho, asi 20 sekúnd.
  • Na mokré ruky sa aplikuje dostatočné množstvo mydla na pokrytie celého povrchu rúk
  • Dajte si palce spolu s prelomenými prstami
  • Každú dlaň zatiahnite cez zadnú stranu druhej ruky s prepletenými prstami
  • Nezabudnite na priestor medzi prstami
  • Obe ruky roztiahnite špičkami prstov a potom opláchnite teplou alebo studenou vodou
  • Vysušte ruky dobre, ideálne s jednorazovým uterákom
  • Na vypnutie kohútika použite utierku na jedno použitie

Či už nejaký z týchto krokov použijete presne alebo nie, nechávame na Vás 🙂

Výsledkom však ostáva, že teplota vody nemá významný vplyv na znižovanie baktérií. Bez ohľadu na to, či to bolo 38 ° C alebo 16 ° C, výskumníci nezistili žiadne rozdiely v redukcii baktérií.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality