Všetky služby

Rozbor vody v Žiline


Dado Bartek
Drahomír Bartek
Obchodný riaditeľ

Máte záujem o rozbor vody na mieru? Kontaktujte nás.

Mám záujem Bezplatná konzultácia

Benefity, ktoré môžete využívať iba u nás

Garancia spokojnosti
NON-STOP Info-linka
Najvýhodnejší rozbor
10 ročná záruka

Rozbor vody v Žiline

Žilina bola v minulosti zásobovaná pitnou vodou z podzemných vrtov a prameňov v jej okolí.

Pôvodný vodný zdroj mala Žilina nad obcou Turie. Odtiaľ sa čerpalo 75 litrov za sekundu, čo v minulosti stačilo. Postupne sa k tomu pridali vrty v oblasti Tepličky nad Váhom, kde bola veľmi kvalitná voda z riečnych náplavov Váhu. Odtiaľ tieklo 120-sekundových litrov. Neskôr sa zachytil prameň na Studničkách a ako sa mesto rozrastalo, bolo treba stále viac vody.

Neskôr, postavili vodárenskú nádrž Nová Bystrica, ktorá je vraj drahšia a menej kvalitná. Žilina je okrem vodárenskej nádrže v Novej Bystrici stále zásobovaná vodou z niekoľkých vodárenských zdrojov, ktoré sa nachádzajú vo Fačkove, Kamennej Porube, Turskej doline, Lietave, Lietavskej Svinnej – Patúchu, Stráňavách a Tepličke nad Váhom.

V meste  Žilina je k dispozícii v letných mesiacoch 19 fontán. Desať z nich je určených na pitie pitnej vody (tzv. pitné fontánky), umiestnené sú na frekventovanom Námestí Andreja Hlinku, Národnej ulici, v Dobšinského sade, Parku Ľudovíta Štúra či v Lesoparku Chrasť.

Baktérie vo vode.

Aké sú najčastejšie problémy s vodou v meste Žilina ?

Kvalita vody v Žiline a okolí obsahuje zvýšené množstvo minerálnych látok a často aj ťažkých kovov. Mestké vody spĺňajú štadardy pre pitnú vodu ale prejavuje sa problém s usádzaním vodného kameňa.

Studňové zdroje a vrty užívané na individuálne zásobovanie vodou obsahujú najčastejšie vyššie hodnoty železa a mangánu. Studňové zdroje obsahujúce povrchovú vodu a teda primárne kopané studne pravidelne obsahujú aj mikrobiologické znečistenie.

Pri rozboroch vody v meste Žilina, sme zistili najčastejšie sa vyskytujúce problémy vo vode a tými sú:

  •   BAKTÉRIE vo vode
  •   ŽELEZO vo vode 
  •   MANGÁN vo vode

Ako daný problém vzniká?

BAKTÉRIE

Baktérie sa najčastejšie dostávajú do podzemných vôd nedostatočne zabezpečenými septikmi v blízkosti vodných zdrojov. Tak isto býva častý problém v týchto lokalitách, nedostatočná alebo žiadna kanalizácia.

MANGÁN, TVRDOSŤ vody a ŽELEZO sa najčastejšie dostáva do vodného zdroja prirodzenou cestou a to tým, že voda preteká cez manganovité alebo železité podložia. Vínimočne môže tento problém vzniknuť aj pri mestkých/obecných vodách a to hlavne vplyvom starých vodovodných rozvodov.

Prúd vody z potrubia v prírode.
Žena svrbí rameno.

Čo dané problémy s vodou spôsobujú?

Baktérie vo vode spôsobujú to, že voda nie je pitná a nedá sa použiť na priamu konzumáciu. Môžu mať výrazne negatívny dopad na naše zdravie. K hlavným príznakom kontaminácie vody baktériami a vírusmi patria hlavne žalúdočné a tráviace problémy, hnačky. Najčastejšími baktériami nachádzajúcimi sa v podzemných vodách sú fekálne baktérie, ktoré patria k tým najnebezpečnejším.

Mangán a železo vo vode vo zvýšenej miere negatívne ovplyvňuje pitnosť vody z dôvodu zdravotných rizík. Ako ťažký kov a organické znečistenie zaťazujú tráviaci trakt ale aj pokožku. Okrem iného sa prejavuje aj na sanite a spotrebičoch nepríjemným čierno hnedý zfarbením, ktoré je náročné odstrániť. Často krát musia byť spotrebiče vymenené lebo sú v dôsledku mangánu nefunčné alebo nepracujú správne.

Veľmi tvrdá voda nie je ideálna ani na pitné účely ani technické účely. Anorganické minerály vo vode nevie telo v plnej miere využiť a preto ich musí filtrovať samé. Dôsledkom je nadmerná záťaž obličiek a tráviaceho traktu. Veľmi citlivá na vyoskú tvrdosť je samotná pokožka, ktorá reaguje podráždením alebo začervenaním. Pre ľudí trpiacich kožnými alergiami je tvrdá voda nevhodná na osobnú hygienu. Zároveň sú riziku vystavené všetky spotrebiče a sanita, ktorá prichádza s tvrdou vodou do styku.

Ako sa dané problémy dajú vyriešiť?

V rámci úpravy vody je možné vyššie uvedené problémy riešiť.

Pri mikrobiologickom znečistení vody sa využívajú UV technológie alebo dávkovacie sytému s dezinfekčnou látkou. Vhodný spôsob sa vždy určuje na základe vykonanej analýzy vody.

Pre odstránenie mangánu, železa a amónych iónov sa využívajú centrálne technológie na báze filtračných médii, ktoré su schopné tieto láty zachytiť a následne odviesť do odpadu. Sú to automatické filtračné stanice a konrkétny typ sa určuje na základe vykonanej analýzy vody. Pri odstraňovaní amónych iónov sa môže využiť aj reverzno osmotická filtrácia na lokálnu úpravu vody.

Tvrdá voda sa najčastejšie odstraňuje zmäkčovacími automatickými stanicami, ktoré pracujú na báze iónovýmeny. Následne zachytené látky odplavuje do odpadu. Pri nadmerne tvrdej vode ako je v danej lokalite nie žiadny iný spôsob úpravy tvrdosti vody účinný.

Zmäkčovač vody Clack CK Duplex.
Cenová hladina úpravy na dané problémy.

Aká je približná cenová hladina úpravy na dané problémy?

Toto je veľmi individuálny údaj. Cenové rozpätie technológie pri lokálnej úprave sa môže pohybovať na úrovni cca 500-700 € a centrálnej technológie pri riešení MB do cca 1 000 €.

Pri riešení Mn, Fe, dH je to od 1000 € do 2 000-3 000 €, záleží od rozsahu problému.

Pri riešení NO3 je to pri lokálnej forme cca 500 € a centrálnej cca 1 500 €.

Toto sú ceny centrálnych technológii pokiaľ sa jedná o najštandardnejšie spotreby vody pri jednej domácnosti.

Už dlhšie sme mali problém s vodou, ktorý sme sa rozhodli riešiť s firmou Water Solutions nakoľko bola najbližšie ku nám. Po nainštalovaní technológie sa odstránili všetky problémy s vodou. Určite oceňujeme rýchlosť a flexibilitu.
Peter M.
Brezno
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť sme oslovili na základe rozboru vody za najvýhodnejšiu cenu. Avšak po výsledkoch sme zistili, že voda je nevyhovujúca. Následne nám p.Šimončík ukázal možnosti úpravy vody, ktoré sme odsúhlasili a voda je po kontrolných rozboroch vhodná aj na pitie. Určite najviac oceňujeme solídny prístup spoločnosti a technológiu, ktorá funguje ako má.
Barbora Z.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka

Chcem sa podeliť o veľmi príjemný zážitok z včerajšej prezentácie Vášho obchodného zástupcu pána Barteka Tak profesionálny a zároveň ľudský prístup som ešte nezažil. Dokonalé odprezentovanie výrobku spolu s ozaj ústretovým správaním ma presvedčili, že aj v tejto dobe existujú firmy a ľudia, ktorým záleží viac na spokojnosti zákazníkov ako na krátkodobom profite. Ďakujem Vám za to.
Filip A.
Čierna Lehota
5.0

Hodnotenie zákazníka

Pred nejakým časom sme sa rozhodli, že si dáme urobiť rozbor vody. Oslovili sme cca. 10 firiem a najviac nás zaujala ponuka firmy Water Solutions. Páčila sa nám rýchlosť od samotného odberu až po realizáciu. Oslovil nás tak isto aj poskytnutý servis. Sme presvedčení, že sme si vybrali správne a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Marek T.
Kežmarok
5.0

Hodnotenie zákazníka

Dobrý deň prajem, chcem sa Vám poďakovať za starostlivosť pri vyberaní vhodnej technológie na odstránenie dusičnanov z našej studne, pozitívnu energiu a lásku, ktorú do svojej práce vkladáte. Práve tieto veci sú nenahraditeľné. Držte saa prajem všetko dobré. Asi jediným mínusom je vyššia vstupná investícia, ale na druhej strane boli sme ochotný si za dobre odvedenú prácu priplatiť.
Tereza D.
Detva
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť Water Solutions Slovakia môžem ďalej len odporučiť. Vysoko profesionálne zhodnotenie mojej vody s vysvetlením problému a navrhnutie fungujúcej technológie.
Peter A.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka