Traktor postrekuje pole.
Traktor postrekuje pole.
Všetky služby

Meranie dusičnanov a dusitanov vo vode

Drahomir Bartek.
Drahomír Bartek
Obchodný riaditeľ

Máte záujem o rozbor vody na mieru? Kontaktujte nás.

Mám záujem Bezplatná konzultácia

Benefity, ktoré môžete využívať iba u nás

Garancia spokojnosti
NON-STOP Info-linka
Najvýhodnejší rozbor
10 ročná záruka

Čo sú dusičnany a dusitany ?

Dusičnany a dusitany sú prirodzenou súčasťou kolobehu dusíka v prírode. Ich nadmerné množstvo vo vode môže mať negatívny vplyv na zdravie. V tele sa totiž môžu meniť na škodlivé dusitany.

Vyšší výskyt dusičnanov a dusitanov vo vode súvisí s rozmachom hnojív používaných v poľnohospodárstve. Intenzívnejšia poľnohospodárska produkcia so sebou totiž priniesla pesticídy a dusíkaté hnojivá, ktorých vplyvom sa škodliviny nachádzajú v pôde aj v pitnej vode.

Znečistenie vody.
Miera dusičnanom a dusitanov na mape Slovenska.

Medzné hodnoty

Na Slovensku je najvyššia medzná hodnota dusičnanov v pitnej vode 50 mg/liter a dusitanov v pitnej vode 0,5 mg/liter, ktorá je stanovená podľa normy pre povolené množstvá rozpustených látok vo vode NV SR č. 354/2006 Z.z.

Avšak podľa WHO vo väčšine krajín nesmú hodnoty dusičnanov v pitnej vode presiahnuť 10 mg/l(1), čo je až päťkrát menej ako u nás. U malých dojčiat, najčastejšie do 6. mesiaca by však konzumácia pitnej vody z obsahom dusičnanov nad 10 mg/lit. mohla spôsobovať  alimentárnu dojčenskú methemoglobinémiu.

Na mape môžete vidieť  podiel koncentrácie dusičnanov vo vzorkách pitnej vody z verejných vodovodov v SR v roku 2005.

Zdravotné riziká dusičnany a dusitany vo vode

  • zvýšenie krvného tlaku,
  • môžu byť príčinou srdcového infarktu,
  • riziko vzniku nádorových ochorení,
  • dusičnanová methemoglobinémia – takto kontaminovaná voda predstavuje nebezpečenstvo pre dojčatá, u ktorých hrozí riziko vzniku dusičnanovej methemoglobinémie spôsobujúcej obmedzenie prenosu kyslíka krvou, ktoré môže spôsobiť až udusenie.
Malé dievča drží pohár vody pred sebou.

Odstránenie dusičnanov a dusitanov z vody

Predstava, že voda, ktorú beriete zo studne na chate, dedine alebo doma je tá najlepšia, už v dnešnej dobe vôbec nemusí byť pravdivá. Najmä, pokiaľ je zdroj vašej pitnej vody v blízkosti polí, mali by ste si urobiť rozbor pitnej vody, ktorý odhalí obsah dusičnanov a dusitanov aj ďalších škodlivých látok. A nemali by ste zabúdať ani na pravidelné čistenie studne.

Na úpravu väčšieho množstva vody s vyšším obsahom dusičnanov alebo dusitanov odporúčame centrálnu úpravu vody využívajúcu princíp výmeny iónov. Táto  metóda čistenia odstráni z vody aj amoniak, organické znečistenie a zmäkčí vodu.

Pri menšom množstve vody určenej na pitie postačí reverzná osmóza. Tá účinne odstraňuje z vody stovky kontaminantov (zákal, chlór, pesticídy, zvyšky liekov, ťažké kovy, železo, mangán, amoniak atď.), ako aj vodný kameň.

Už dlhšie sme mali problém s vodou, ktorý sme sa rozhodli riešiť s firmou Water Solutions nakoľko bola najbližšie ku nám. Po nainštalovaní technológie sa odstránili všetky problémy s vodou. Určite oceňujeme rýchlosť a flexibilitu.
Peter M.
Brezno
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť sme oslovili na základe rozboru vody za najvýhodnejšiu cenu. Avšak po výsledkoch sme zistili, že voda je nevyhovujúca. Následne nám p.Šimončík ukázal možnosti úpravy vody, ktoré sme odsúhlasili a voda je po kontrolných rozboroch vhodná aj na pitie. Určite najviac oceňujeme solídny prístup spoločnosti a technológiu, ktorá funguje ako má.
Barbora Z.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka

Chcem sa podeliť o veľmi príjemný zážitok z včerajšej prezentácie Vášho obchodného zástupcu pána Barteka Tak profesionálny a zároveň ľudský prístup som ešte nezažil. Dokonalé odprezentovanie výrobku spolu s ozaj ústretovým správaním ma presvedčili, že aj v tejto dobe existujú firmy a ľudia, ktorým záleží viac na spokojnosti zákazníkov ako na krátkodobom profite. Ďakujem Vám za to.
Filip A.
Čierna Lehota
5.0

Hodnotenie zákazníka

Pred nejakým časom sme sa rozhodli, že si dáme urobiť rozbor vody. Oslovili sme cca. 10 firiem a najviac nás zaujala ponuka firmy Water Solutions. Páčila sa nám rýchlosť od samotného odberu až po realizáciu. Oslovil nás tak isto aj poskytnutý servis. Sme presvedčení, že sme si vybrali správne a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Marek T.
Kežmarok
5.0

Hodnotenie zákazníka

Dobrý deň prajem, chcem sa Vám poďakovať za starostlivosť pri vyberaní vhodnej technológie na odstránenie dusičnanov z našej studne, pozitívnu energiu a lásku, ktorú do svojej práce vkladáte. Práve tieto veci sú nenahraditeľné. Držte saa prajem všetko dobré. Asi jediným mínusom je vyššia vstupná investícia, ale na druhej strane boli sme ochotný si za dobre odvedenú prácu priplatiť.
Tereza D.
Detva
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť Water Solutions Slovakia môžem ďalej len odporučiť. Vysoko profesionálne zhodnotenie mojej vody s vysvetlením problému a navrhnutie fungujúcej technológie.
Peter A.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka