Blog plný vody12.2.2019

Prášok, ktorý pomáha vytvárať pitnú vodu.

Prášok, ktorý pomáha vytvárať pitnú vodu.

Predstavte si, že si vezmete pohár vody a voda, ktorá je v pohári je tak zakalená, že sa cez ňu nedá ani vidieť. Pili by ste ju? Pre mnohých ľudí na celom svete to nie je hypotetická otázka, pretože nemajú na výber.

Pohár špinavej vodyZ tejto vody by ste sa asi nenapili, však? Na planéte je, ale veľa ľudí, ktorí na výber nemajú.

Odhaduje sa, že v dnešnej dobe približne 663 miliónov ľudí na celom svete nemá prístup k čistej pitnej vode. Niektorí žijú vo vidieckych oblastiach, kde neexistuje centralizovaný vodovod alebo čistička odpadových vôd, čo znamená, že sa spoliehajú na miestne riečne alebo jazerné vody. Iní žijú v oblastiach, ktoré sa stále zotavujú z prírodnej katastrofy, ako napríklad hurikán alebo záplavy, a voda je kontaminovaná. Tvárou v tvár bez akéhokoľvek iného zdroja vody sú nútení piť vodu, ku ktorej majú prístup, aj keď by to mohlo viesť k vážnym chorobám, ako je cholera alebo týfus.

Ale čo keby bol jednoduchý a cenovo dostupný spôsob, ako očistiť aj najviac kontaminovanú vodu a urobiť ju dostatočne čistou na pitie tam kde je to naozaj potrebné? No, ukázalo sa, že je.

V roku 1999 pracoval Phil Souter, chemik a asociovaný riaditeľ výskumu a vývoja spoločnosti P&G na projekte na efektívnu recykláciu vody z práčovne, keď zrazu mal nápad. Chcel vytvoriť práškový produkt – ako čistiaci prostriedok – ktorý by mohol vyčistiť zakalenú a znečistenú vodu ničím škodlivým a premeniť ju na bezpečnú pitnú vodu. Takže dal dohromady návrh, ktorý bol schválený a začal na projekte pracovať.

Image

Avšak vytvorenie takéhoto riešenia nebolo ľahké. Aby bol prášok úspešný, mal by byť schopný zabiť väčšinu baktérii a malé parazity, ktoré sa nachádzajú vo všetkých druhoch rôznych zdrojov vody, od jazier a riek až po studne a záplavové vody, pričom by bolo tiež možné odstrániť ťažké kovy a iné škodlivé chemikálie.

A bude to musieť robiť lacným a rýchlym spôsobom. Pretože kto chce sedieť celé hodiny čakajúc na pohár vody? Samozrejme, že nová, čistejšia voda bude potrebovať aj dobrú chuť (nie ako kopa chemikálií). Navyše všetky kroky, ktoré treba vykonať, by sa museli prispôsobiť malému sáčku – žiadne špeciálne veľké balenia. A takisto bude musieť mať slušnú trvanlivosť, aby mohla byť distribuovaná bez toho, aby vypršala skôr, než sa dostane na potrebné miesta.

Ale po viac ako dvoch rokoch testovania a vývoja, Souter a jeho tím vytvorili prášok, ktorý by mohol urobiť všetko, čo potrebovali a očakávali. Nazýva sa to P&G – čistička vody v sáčku.

Image

Čistiace sáčky majú veľkosť približne čajového vrecka a majú trvanlivosť tri roky, čo znamená, že je ľahké ich skladovať na miestach, ktoré ich potrebujú. Doteraz boli balíky na čistenie vody neuveriteľne užitočné pri riešení kríz a nedostatkov na celom svete.

Manipulácia je veľmi jednoduchá. Prášok sa vysype do znečistenej vody, zamieša sa a po určitom čase je voda vhodná na pitie. Len 4 gramy prášku môžu vyčistiť až 10 litrov vody v 30 minútach.

Sáčky odstraňujú z vody viac ako 99,9% bežných vodných baktérií, vírusov a prvokov (mikrobiálnych organizmov) a prispeli k zníženiu výskytu hnačkových ochorení až o 90%.

Pre tie komunity, ktoré nemajú prístup k udržateľnému vodnému riešeniu – ako potrubný systém, upravený zdroj vody – sú tieto sáčky vynikajúcim riešením, pretože by mohli pomôcť čoraz viac zlepšovať kvalitu vody v krajinách tretieho sveta.

Od vynájdenia práškov na čistenie vody P&G spolupracovalo so 150 rôznymi partnermi na celom svete – poskytli tak 11 miliárd litrov čistej vody tým, ktorí to naozaj potrebujú.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

 

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality