Blog plný vody3.1.2017

Pozor nato čo pijete – Dusičnany vo vode.

Pitná voda je to najcennejšie čo máme. Pre život je prakticky nenahraditeľná. Od jej čistoty výrazne závisí naše zdravie, preto musíme byť opatrní a dávať pozor na to čo pijeme. Jedným z najčastejších problémov súvisiacich s čistotou vody bývajú tzv. dusičnany.

Dusičnany vo vode ako súčasť nášho života?

Na úvod treba povedať, že dusičnany sú prirodzenou súčasťou našej existencie. Tvoria sa v pôde počas procesu zlučovania dusíka s kyslíkom a v malom množstve, sú pre náš organizmus neškodné. Bežne ich napríklad prijímame v potrave. Žalúdočná kyselina dospelého človeka si s týmito baktériami dokáže ľahko poradiť a zabráni ich nadmernému rozmnoženiu.

Deti a dusičnany

U detí je to však iné, problémy môžu nastať predovšetkým u novorodencov do 3 mesiacov. Bábätká ešte nemajú dokonale vyvinutý zažívací systém a nedokážu baktérie v žalúdku dostatočne dobre odstraňovať. V detskom tele tak môže vzniknúť nadmerné množstvo dusitanov (premenených dusičnanov), čo prispieva k tvorbe tzv. metemoglobínu – zmenenému hemoglobínu. Nadmerné množstvo tejto látky výrazne zhoršuje prenos kyslíku krvou. Nedostatok kyslíka v krvi dieťaťa sa prejaví zmodraním pokožky, najmä v oblasti okolo očí a pier. Na základe tohto javu sa choroba s týmito prejavmi volá aj „syndróm modrého dieťaťa“. Pri dlhodobom ignorovaní príznakov, môže dôjsť až k uduseniu. Ako sme už povedali, je potrebné predovšetkým sledovať vodu, ktorú pijete. Zdrojom dusičnanov vo voľnej prírode sú najmä: – Hnojivá pre hnojenie poľnohospodárskych plodín – Hnoj – Komunálne skládky – Odpadové vody Hranica po ktorej prekročení sa už považuje voda za nepitnú, je na Slovensku aj vo väčšine krajín EÚ, nastavená na 50 mg na liter. Odborníci však poukazujú na to, že hranica je príliš benevolentná. Hodnota 50 mg na liter vody bola totiž pôvodne určená pre krajiny trpiace nedostatkom vody. Lekári odporúčajú, najmä deťom, nepiť vodu, ktorá obsahuje viac ako 25 mg na liter vody. Na zistenie prítomnosti dusičnanov vo vode slúži rozbor vody, ktorý nám povie ich množstvo vo vode.

Čo teda robiť pokiaľ zistíte, že vaša voda obsahuje príliš veľa dusičnanov?

V prvom rade zistiť zdroj znečistenia a odstrániť ho. Pokiaľ to nie je možné, máte viacero možností. Jednou z nich je vykopanie novej studne, resp. nájdenie iného zdroja pitnej vody. Nie vždy sa to však samozrejme dá. Vtedy prichádzajú na rad špeciálne technológie na odstraňovanie dusičnanov. Riešení je viacero: iónová výmena, reverzná osmóza, destilácia, elektrodialýza a iné. Je len na vás, ktorý spôsob čistenia zvolíte. Každý z nich je vhodný pre špecifické podmienky a pokiaľ si nie ste istý, čo je pre vás vhodné, obráťte sa na nás a radi vám poradíme a pomôžeme.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.