Novinky20.5.2021

Mangán vo vode, aké má účinky?

Mangán vo vode, aké má účinky?

Jednou z najbežnejších znečisťujúcich látok vo vode je mangán. Pokiaľ je jeho obsah zvýšený, je tu vysoká pravdepodobnosť, že máte vo vode aj veľa železa. 

Mangán sa do vody dostáva z hornín v pôde, ktorými preteká. Táto látka sa vo vode vyskytuje vždy, jej vyššie hodnoty ale môžu byť škodlivé. Medzné hodnoty mangánu vo vode sú 0,05 mg / l, pri studni maximálne 0,2 mg / l.

Ako odhaliť mangán vo vode

Zrak by ste mali zbystriť v prípade ak spozorujete viditeľné zafarbenie vody a kal. Napovie vám aj chuť a čuch. Voda so zvýšeným mangánom má podivný zápach a nepríjemnú chuť.

Veľké množstvo mangánu môže trvalo poškodiť vaše spotrebiče, pretože sa v nich jeho usadeniny akumulujú. Premnoženie mangánových baktérií môže spôsobiť upchatie vodovodných potrubí, čím dôjde k zníženiu tlaku vody.

Neničí len vaše domáce zariadenia, ale poškodzuje aj kúpeľňovú keramiku. Vaše kachličky sa zafarbia, záchodová misa získa nepríjemný odtieň – skrátka nič pre fajnšmekrov.

Jediný spôsob ako odstrániť nadmerné množstvo železa a mangánu z vody je použitie správnych filtrov a zmesí nato určených. Predtým vám ale odporúčame urobiť si rozbor vody, aby ste si boli istý, že to, čo vás trápi je naozaj mangán.

mangán vo vode v prírode

Účinky mangánu na ľudské telo

Nadmerné množstvo mangánu vo vode nemusí ohroziť len vaše spotrebiče a krásu kúpeľne. Ak budete problém dlhodobo prehliadať, tak priamo ohrozíte vaše zdravie. Pri nadmernom príjme mangánu dochádza k chronickej otrave tzv. manganizmu dôsledkom čoho vznikajú poruchy centrálnej nervovej sústavy, čo môže vyústiť až k vzniku Parkinsonovej choroby.

Na druhú stranu je mangán pre naše telo nevyhnutný. Jeho dlhodobý nedostatok vedie k problémom s kĺbmi, kosťami, väzivami, šľachami a s cievnym systémom. Jeho nízky príjem v tehotenstve pôsobí negatívne na plod.

Ako odstrániť mangán z vody

S mangánom radšej neradno hazardovať. Aby ste si boli istý, odporúčame rozbor vody. Od neho sa môžete odraziť ku konkrétnym riešeniam.

Mangán sa odstraňuje pomocou špeciálnych filtrov. My vo watersolutions.sk ponúkame dva typy:

  • Odstraňovače železa a mangánu za pomoci špeciálnej filtračnej zmesi crystal right  (CR): táto technológia patrí medzi najmodernejšie filtračné zariadenia. Dodáme vám ju  s 10-ročnou zárukou a vo viacerých vyhotoveniach so širokými možnosťami nastavenia regenerácie, filtrácie a merania spotreby vody. V tejto kategórii máme niekoľko druhov, tento patrí medzi najpredávanejšie.
  • Vodný filter Birm Evolve: obsahuje špeciálnu filtračnú látku Birm, ktorá spoľahlivo odstraňuje železo a mangán z vody. Jedná sa o vysoko kvalitné filtračné zariadenia, ktoré využívajú pre svoj chod riadiace jednotky Evolve a Revolution, ktoré patria medzi to najkvalitnejšie čo daný segment ponúka. Ich najväčším plusom je to, že nepotrebujú regeneračné činidlo na regeneráciu. Spätný preplach sa deje len za pomoci čistej vody, čím sa znižujú prevádzkové náklady. S tým je spojená aj ich nevýhoda. Aby Birm spoľahlivo odstránil železo, voda musí mať pH minimálne 7 a pre odstránenie mangánu musí byť minimálne pH 8.

pozoruje problém s vašou vodou? kontaktujte nás

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality