K znečisťovaniu vody dochádza, keď toxické látky, napr. mikroorganizmy či chemikálie, vstupujú do vodných útvarov (potoky, rieky, jazerá, oceány a i.). Následne sa môžu v danom toku zastaviť, prípadne usadiť na dne, čo následne významne vplýva na zhoršenie kvality vody. V súčasnosti je až 80% odpadových vôd vypúšťaných do prírody, čo vedie k ďalšiemu znečisťovaniu inak nezávadných zdrojov.
Vodu môžeme rozdeliť na podzemnú a povrchovú. Podzemná sa buď nachádza v ložiskách pod zemou, alebo takto označujeme zrážkovú vodu, ktorá vsakuje do hornín cez pukliny. Predstavuje hlavný zdroj pitnej vody.
K jej znečisteniu najčastejšie dochádza pesticídmi a hnojivami. Povrchová voda vo forme oceánov, riek a jazier môže byť znečistená rôznymi spôsobmi. Odhaduje sa, že už 50 % vodných tokov a viac ako 30 % jazier je na rôznych úrovniach znečistených.
Príčinou znečistených vôd je na Slovensku únik znečisťujúcich látok do prostredia. Najvýznamnejšou skupinou sú ropné látky, odpadové vody a ich vypúšťanie do povrchových alebo podzemných vôd. Vo vodách pribúdajú zvyšky liekov a mikroplastov. Z polí sa do tokov dostávajú zvyšky hnojív a pesticídov. Problémom sú aj zabudnuté a zle zabezpečené zdroje znečistenia z minulosti.
Znečistenie riek
Väčšina našich riek je zregulovaná a v rôznej miere znečistená. Korytá našich riek sú vo väčšine prípadov „napriamené“, niekedy sú kameňmi či betónom spevnené ich brehy, prípadne aj dno. Podľa údajov Vodného plánu nedosahuje požadovaný stav až 46 % slovenských tokov.
Znečistenie podzemných vôd
Napriek pokroku za posledné roky nie je dosiahnutý dobrý stav všetkých útvarov podzemných vôd na Slovensku. Pomer dobrého a zlého chemického stavu vôd je znázornený na nasledujúcich mapách:
Podzemné vody sa, ako už z názvu vyplýva, nachádzajú pod povrchom zeme. Podzemnými však zostávajú aj po ich odkrytí banskou a inou činnosťou. Tieto vody sú chránené, pretože tvoria hlavný zdroj pitnej vody na Slovensku. Napriek tomu priniesol monitoring v dvojročnom období 2019 – 2020 pomerne znepokojujúce výsledky.
Znečistenie podzemnej vody najmä dusíkom, chloridmi a síranmi
Znečistenie sa premietlo najmä do zvýšených obsahov rôznych foriem dusíka vo vodách. Okrem toho indikujú vplyv znečistenia na kvalitu podzemných vôd prekročené limitné hodnoty chloridov a síranov.
Tajomná voda: znečistenie stopovými prvkami a pesticídmi
V sledovanom období rokov 2019 a 2020 boli v skupine stopových prvkov zaznamenané zvýšené koncentrácie arzénu a olova. Z pesticídov prekročili limitnú koncentráciu atrazín a desetylatrazín.
Uhľovodíkmi znečistená voda
Zo skupiny polyaromatických uhľovodíkov dochádzalo v oboch rokoch (2019 a 2020) najčastejšie k prekročeniu koncentrácie naftalénu a fenantrénu. V skupine prchavých alifatických uhľovodíkov prekročil medznú hodnotu vinylchlorid (chloretén).
K ochrane vodných zdrojov môže prispieť každý jednotlivec – začať treba od seba. Sú to malé kroky, ktorými viete pomôcť už dnes:
Skutočnou pomocou pre čistotu vodných tokov i podzemných zásob je však využívanie čistiarní odpadových vôd v priemysle i domácnostiach, ktoré nemôžu byť napojené na kanalizačný systém.