Všetky služby

Spotreba vody na Slovensku

Robert Spodniak.
Drahomír Bartek
Obchodný riaditeľ

Máte záujem o kompletný rozbor vody? Kontaktujte nás.

Mám záujem Bezplatná konzultácia

Benefity, ktoré môžete využívať iba u nás

Garancia spokojnosti
NON-STOP Info-linka
Najvýhodnejší rozbor
10 ročná záruka

Na Slovensku stúpla spotreba pitnej vody

Odberatelia na Slovensku v roku 2019 celkovo spotrebovali 209,4 mil. m³ pitnej vody. Celkové množstvo spotrebovanej pitnej vody verejnými vodovodmi sa tak medziročne zvýšilo o 1 mil. m³, čo oproti roku 2018 predstavuje nárast o 0,5 %. Najväčší podiel majú vodárenské spoločnosti, ktoré dodali 194,4 mil. m³, čo predstavuje až 93 % z celkovej spotreby pitnej vody. Malé regulované subjekty a obce, ktoré prevádzkujú verejné vodovody II. kategórie, dodali obyvateľom celkovo 7,7 mil. m³, (3,7 %) a obce prevádzkujúce verejné vodovody III. kategórie spolu dodali 7,2 mil. m³ (3,5 %).

Odpadová voda – Z celkového množstva vyprodukovanej odpadovej vody v minulom roku, t. j. 224,8 mil. m³ odpadovej vody, odviedli vodárenské spoločnosti takmer 90 %. Celkovo bolo vodárenskými spoločnosťami odvedených a vyčistených 202,2 mil. m³ odpadových vôd. Malé subjekty a obce prevádzkujúce verejné kanalizácie II. kat. odviedli a vyčistili viac ako 14 mil. m³ (6,3 %) a obce prevádzkujúce verejné kanalizácie III. kat. 8,3 mil. m³ odpadových vôd (3,7%). Celkovo úrad môže konštatovať nárast množstva produkcie odpadových vôd oproti roku 2018 o 1 mil. m³ odpadových vôd, teda medziročné zvýšenie o 0,4 %.

Počet regulovaných subjektov – Úrad evidoval k 31. 12. 2019 v oblasti vodného hospodárstva celkovo 655 regulovaných subjektov prevádzkujúcich verejné vodovody a verejné kanalizácie, z toho bolo 526 obcí prevádzkujúcich verejný vodovod alebo verejnú kanalizáciu III. kategórie, 115 malých regulovaných subjektov a obcí prevádzkujúcich verejný vodovod alebo verejnú kanalizáciu II. kategórie a 14 vodárenských spoločností.

Úprava vody dom
Cenová hladina úpravy na dané problémy.

Priemerná spotreba vody v domácnosti – ako ušetriť za vodu

Voda je vzácna a je potrebné naučiť sa ňou šetriť. Cena vody stále rastie a niektoré oblasti rýchlo vysychajú. Nedostatok vody sa môže aj u nás prejaviť už čoskoro. Spotreba vody závisí hlavne na počte obyvateľov v domácnosti a spôsobe využívania vody.

Priemerná spotreba vody na osobu

Ľudia spotrebovávajú vodu na varenie, osobnú hygienu, pranie prádla ale aj na umývanie auta či zalievanie záhrady.


Činnosť Priemerná denná spotreba vody v litroch
Osobná hygiena /sprcha, kúpanie/          . 45
Splachovanie WC 25
Pranie a upratovanie 15
Varenie a kuchyňa 9
Umývanie rúk 4
Pitie 2
Spolu 100

Priemerná denná spotreba pitnej vody na osobu je cca 100 litrov. Do tejto spotreby sme nezapočítali umývanie auta, napúšťanie bazénu ani zalievanie záhrady. Pri štvorčlennej rodine to vychádza na 12 m3 vody za mesiac cca 24€. /trojmesačná platba 72 €, ročne 288 €/

Ako je možné znížiť spotrebu vody?

Ak chcete znížiť spotrebu vody, nepotrebujete žiadne veľké investície. Stačí len mierne zmeniť návyky a prispôsobiť niektoré zariadenia.

  • Využívajte viac sprchovanie ako kúpanie. Pri sprchovaní môžete minúť o polovicu vody menej ako pri kúpaní.
  • Nainštalujte pákové batérie/+perlátor/, úspornú sprchovú hlavicu a dvojpolohový WC systém.
  • Pri čistení zubov vypínajte prúd vody.
  • Riady umývajte v umývačke riadu /ušetrí viac ako polovicu vody/.
  • Práčku a umývačku riadu využívajte efektívne.
  • Pravidelne kontrolujte tesnosť WC systémov a batérií.

Týchto zopár jednoduchých návykov dokáže znížiť spotrebu vody o polovicu. Pri štvorčlennej rodine za jeden rok môžete ušetriť až 72 m3 tj cca 144 €. A to už je suma pre ktorú sa oplatí spraviť aj drobné investície. Pri novostavbách je už štandardom navrhovať a inštalovať dvojpolohové úsporné WC zariadenia.

Už dlhšie sme mali problém s vodou, ktorý sme sa rozhodli riešiť s firmou Water Solutions nakoľko bola najbližšie ku nám. Po nainštalovaní technológie sa odstránili všetky problémy s vodou. Určite oceňujeme rýchlosť a flexibilitu.
Peter M.
Brezno
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť sme oslovili na základe rozboru vody za najvýhodnejšiu cenu. Avšak po výsledkoch sme zistili, že voda je nevyhovujúca. Následne nám p.Šimončík ukázal možnosti úpravy vody, ktoré sme odsúhlasili a voda je po kontrolných rozboroch vhodná aj na pitie. Určite najviac oceňujeme solídny prístup spoločnosti a technológiu, ktorá funguje ako má.
Barbora Z.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka

Chcem sa podeliť o veľmi príjemný zážitok z včerajšej prezentácie Vášho obchodného zástupcu pána Barteka Tak profesionálny a zároveň ľudský prístup som ešte nezažil. Dokonalé odprezentovanie výrobku spolu s ozaj ústretovým správaním ma presvedčili, že aj v tejto dobe existujú firmy a ľudia, ktorým záleží viac na spokojnosti zákazníkov ako na krátkodobom profite. Ďakujem Vám za to.
Filip A.
Čierna Lehota
5.0

Hodnotenie zákazníka

Pred nejakým časom sme sa rozhodli, že si dáme urobiť rozbor vody. Oslovili sme cca. 10 firiem a najviac nás zaujala ponuka firmy Water Solutions. Páčila sa nám rýchlosť od samotného odberu až po realizáciu. Oslovil nás tak isto aj poskytnutý servis. Sme presvedčení, že sme si vybrali správne a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Marek T.
Kežmarok
5.0

Hodnotenie zákazníka

Dobrý deň prajem, chcem sa Vám poďakovať za starostlivosť pri vyberaní vhodnej technológie na odstránenie dusičnanov z našej studne, pozitívnu energiu a lásku, ktorú do svojej práce vkladáte. Práve tieto veci sú nenahraditeľné. Držte saa prajem všetko dobré. Asi jediným mínusom je vyššia vstupná investícia, ale na druhej strane boli sme ochotný si za dobre odvedenú prácu priplatiť.
Tereza D.
Detva
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť Water Solutions Slovakia môžem ďalej len odporučiť. Vysoko profesionálne zhodnotenie mojej vody s vysvetlením problému a navrhnutie fungujúcej technológie.
Peter A.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka