Vedeli ste, že sa na Slovensku nachádza približne 1 600 prameňov? Tieto pramene majú rôznu teplotu, zloženie, vlastnosti a využitie. Niektoré sa využívajú ako zdroj tekutín v podobe balených vôd.
Podstatnú časť z balených vôd tvoria minerálne a pramenité vody. Tie v priemere pijeme každý deň, ale asi málokto z nás vie, čo vlastne sú a ako vznikajú.
Podľa legislatívy sa nazývajú “prírodná minerálna voda” a “pramenitá voda”. Obe musia byť mikrobiologicky bezchybné a zo zdroja podzemnej vody, ktorá vyviera z prameňa schváleného podľa osobitného predpisu. Do obehu sa musia uvádzať v pôvodnom stave alebo po povolenej úprave.
Pramenitá a minerálna voda sa nesmú upravovať, len za určitých okolností sa môže upraviť obsah železa, síry, mangánu, arzénu alebo oxidu uhličitého (pre dojčenskú vodu aj obsah fluoridov). Preto môže inak chutiť voda priamo zo zdroja a voda kúpená v obchode. Základné zložky a fyzikálne vlastnosti sa však nesmú zmeniť.
Medzi najznámejšie značky na trhu patria (hrubo vyznačené sú zo slovenských prameňov):
Pramenitá a minerálna voda sa tiež využívaja na výrobu dojčenskej vody, ale konkrétny prameň musí splniť potrebné požiadavky. Väčšinou sa na tento účel používa pramenitá voda, čo využívajú aj výrobcovia. Napríklad Lucka, Zlatíčko či Rajec sa predávajú s rovnakým zložením v 2 rôznych obaloch, aj ako pramenitá, aj ako dojčenská voda.
Pri ich výbere minerálnej vody vám odporúčame pozrieť sa na uvedené parametre. Začnite celkovou mineralizáciou. Na obale každej z týchto vôd môžete nájsť informáciu o obsahu “celkovo rozpustených látok” (RL). Podľa ich obsahu sa prírodné minerálne vody delia na:
Každá z nich má svoj význam a jedinečné vlastnosti. Pri niektorých zdravotných problémoch sa odporúčajú vody s vyššou mineralizáciou, ale tieto vody sa musia správne dávkovať. Pre každodenné pitie sa naopak odporúčajú vody nízko mineralizované. Niektorí odborníci akceptujú aj vody s obsahom do 1000 mg/l RL, ktoré patria do stredne mineralizovaných vôd.
Hovorí sa, že minerálnej vody môžeme vypiť maximálne v množstve pol litra denne. Nie je to pravda a objektívnu odpoveď nikde nenájdete. V tomto prípade však platí, že množstvo sa odvíja od minerálov a ich množstva v jednotlivých vodách. Tieto vhodne dopĺňajú pitný režim, ktorého základom je odporúčaná voda s nižšou mineralizáciou (cca do 500mg/l).
Aj toto však neplatí jednotne pre všetkých, pretože skutočne závisí aj od váhy, výšky, veku a stravovania. Vo všeobecnosti by sme sa však mohli držať toho, že z celkového príjmu vody (ktorý je opäť individuálny), by nemali minerálne vody prekročiť 40% tekutín, ktoré za deň vypijeme.
Minerálne vody, ktoré obsahujú väčšie množstvo sodíka a chlóru, pomáhajú pri chorobách horných dýchacích ciest. Vápnik a horčík zasa zvyšujú účinok antibiotík a pomáhajú pri liečbe močových ciest. Ako diéta však nestačí piť len tekutiny, ale je dôležité, aby chudnutie bolo zdraviu bezpečné.