Všetky služby

Minerálne vody a ich vplyv na naše zdravie


Robert Spodniak.
Róbert Spodniak
Obchodný zástupca

Máte záujem o kompletný rozbor vody? Kontaktujte nás.

Mám záujem Bezplatná konzultácia

Benefity, ktoré môžete využívať iba u nás

Garancia spokojnosti
NON-STOP Info-linka
Najvýhodnejší rozbor
10 ročná záruka

Ako správne vybrať minerálnu vodu?

Vedeli ste, že sa na Slovensku nachádza približne 1 600 prameňov? Tieto pramene majú rôznu teplotu, zloženie, vlastnosti a využitie. Niektoré sa využívajú ako zdroj tekutín v podobe balených vôd.

Čo sú to minerálne a pramenité vody?

Podstatnú časť z balených vôd tvoria minerálne a pramenité vody. Tie v priemere pijeme každý deň, ale asi málokto z nás vie, čo vlastne sú a ako vznikajú.

Podľa legislatívy sa nazývajú “prírodná minerálna voda” a “pramenitá voda”. Obe musia byť mikrobiologicky bezchybné a zo zdroja podzemnej vody, ktorá vyviera z prameňa schváleného podľa osobitného predpisu. Do obehu sa musia uvádzať v pôvodnom stave alebo po povolenej úprave.

Rozdiel medzi nimi je hlavne ten, že prírodná minerálna voda musí splniť prísnejšie kritériá a má charakteristické a stabilné zloženie. Pramenitá voda nemusí mať striktne stabilné minerálne zloženie, ale keďže je plnená z rovnakého zdroja, odchýlky sú minimálne. Väčšina minerálnych vôd zároveň obsahuje vyššie množstvo “celkovo rozpustených látok”, než pramenité vody.
Aby sa stala voda minerálnou, musí prejsť určitým procesom. Minerálny prameň presakuje hlboko do zemskej kôry, niekedy až v hĺbke niekoľko desiatok kilometrov. Počas toho, ako voda preteká hrubými vrstvami zeme, sa čistí a filtruje. Takýto podzemný prameň sa v zemi stretáva a nasycuje oxidom uhličitým. Počas svojej cesty na povrch voda ešte naberá okolité horniny, ktoré sa v nej rozpúšťajú. Takže minerálna voda je vlastne roztok rozličných solí, stopových prvkov a plynov.

Na Slovensku je schválených viac ako 20 zdrojov minerálnej vody a približne 20 zdrojov sa používa na komerčné účely.

Vás ako spotrebiteľa by však mali zaujímať hlavne nasledovné údaje o týchto vodách:
 • Obsah celkovo rozpustených látok (celková mineralizácia).
 • Obsah vápnika a horčíka.
 • Obsah oxidu uhličitého, resp. či je voda neperlivá (tichá), jemne perlivá alebo perlivá (sýtená)

Pramenitá a minerálna voda sa nesmú upravovať, len za určitých okolností sa môže upraviť obsah železa, síry, mangánu, arzénu alebo oxidu uhličitého (pre dojčenskú vodu aj obsah fluoridov). Preto môže inak chutiť voda priamo zo zdroja a voda kúpená v obchode. Základné zložky a fyzikálne vlastnosti sa však nesmú zmeniť.

Medzi najznámejšie značky na trhu patria (hrubo vyznačené sú zo slovenských prameňov):

 • Minerálne vody – Budiš, Mitická, Fatra, Gemerka, Baldovská, Mattoni, Magnesia, Evian, Bonaqua, Dobrá voda, Korunní, Jana, Vöslauer, Romerquelle, Vittel
 • Pramenité vody – Rajec, Zlatá studňa, Lucka, Drobček, Saguaro, Toma natura, Fromin, Aquila aqualinea

Pramenitá a minerálna voda sa tiež využívaja na výrobu dojčenskej vody, ale konkrétny prameň musí splniť potrebné požiadavky. Väčšinou sa na tento účel používa pramenitá voda, čo využívajú aj výrobcovia. Napríklad Lucka, Zlatíčko či Rajec sa predávajú s rovnakým zložením v 2 rôznych obaloch, aj ako pramenitá, aj ako dojčenská voda.

Ako vyberať minerálne a pramenité vody

Pri ich výbere minerálnej vody vám odporúčame pozrieť sa na uvedené parametre. Začnite celkovou mineralizáciou. Na obale každej z týchto vôd môžete nájsť informáciu o obsahu “celkovo rozpustených látok” (RL). Podľa ich obsahu sa prírodné minerálne vody delia na:

 • veľmi nízko mineralizované (s obsahom RL do 50 mg/l),
 • nízko mineralizované (s obsahom RL 50 – 500 mg/l),
 • stredne mineralizované (s obsahom RL 500 – 1 500 mg/l),
 • vysoko mineralizované (s obsahom RL 1 500 – 5 000 mg/l),
 • veľmi vysoko mineralizované (s obsahom RL 5 000 – 15 000 mg/l),
 • soľanky (s obsahom RL nad 15 000 mg/l).

Každá z nich má svoj význam a jedinečné vlastnosti. Pri niektorých zdravotných problémoch sa odporúčajú vody s vyššou mineralizáciou, ale tieto vody sa musia správne dávkovať. Pre každodenné pitie sa naopak odporúčajú vody nízko mineralizované. Niektorí odborníci akceptujú aj vody s obsahom do 1000 mg/l RL, ktoré patria do stredne mineralizovaných vôd.

Koľko minerálnej vody môžeme za deň vypiť?

Hovorí sa, že minerálnej vody môžeme vypiť maximálne v množstve pol litra denne. Nie je to pravda a objektívnu odpoveď nikde nenájdete. V tomto prípade však platí, že množstvo sa odvíja od minerálov a ich množstva v jednotlivých vodách. Tieto vhodne dopĺňajú pitný režim, ktorého základom je odporúčaná voda s nižšou mineralizáciou (cca do 500mg/l).

Aj toto však neplatí jednotne pre všetkých, pretože skutočne závisí aj od váhy, výšky, veku a stravovania. Vo všeobecnosti by sme sa však mohli držať toho, že z celkového príjmu vody (ktorý je opäť individuálny), by nemali minerálne vody prekročiť 40% tekutín, ktoré za deň vypijeme.

Minerálne vody, ktoré obsahujú väčšie množstvo sodíka a chlóru, pomáhajú pri chorobách horných dýchacích ciest. Vápnik a horčík zasa zvyšujú účinok antibiotík a pomáhajú pri liečbe močových ciest. Ako diéta však nestačí piť len tekutiny, ale je dôležité, aby chudnutie bolo zdraviu bezpečné.

Už dlhšie sme mali problém s vodou, ktorý sme sa rozhodli riešiť s firmou Water Solutions nakoľko bola najbližšie ku nám. Po nainštalovaní technológie sa odstránili všetky problémy s vodou. Určite oceňujeme rýchlosť a flexibilitu.
Peter M.
Brezno
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť sme oslovili na základe rozboru vody za najvýhodnejšiu cenu. Avšak po výsledkoch sme zistili, že voda je nevyhovujúca. Následne nám p.Šimončík ukázal možnosti úpravy vody, ktoré sme odsúhlasili a voda je po kontrolných rozboroch vhodná aj na pitie. Určite najviac oceňujeme solídny prístup spoločnosti a technológiu, ktorá funguje ako má.
Barbora Z.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka

Chcem sa podeliť o veľmi príjemný zážitok z včerajšej prezentácie Vášho obchodného zástupcu pána Barteka Tak profesionálny a zároveň ľudský prístup som ešte nezažil. Dokonalé odprezentovanie výrobku spolu s ozaj ústretovým správaním ma presvedčili, že aj v tejto dobe existujú firmy a ľudia, ktorým záleží viac na spokojnosti zákazníkov ako na krátkodobom profite. Ďakujem Vám za to.
Filip A.
Čierna Lehota
5.0

Hodnotenie zákazníka

Pred nejakým časom sme sa rozhodli, že si dáme urobiť rozbor vody. Oslovili sme cca. 10 firiem a najviac nás zaujala ponuka firmy Water Solutions. Páčila sa nám rýchlosť od samotného odberu až po realizáciu. Oslovil nás tak isto aj poskytnutý servis. Sme presvedčení, že sme si vybrali správne a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Marek T.
Kežmarok
5.0

Hodnotenie zákazníka

Dobrý deň prajem, chcem sa Vám poďakovať za starostlivosť pri vyberaní vhodnej technológie na odstránenie dusičnanov z našej studne, pozitívnu energiu a lásku, ktorú do svojej práce vkladáte. Práve tieto veci sú nenahraditeľné. Držte saa prajem všetko dobré. Asi jediným mínusom je vyššia vstupná investícia, ale na druhej strane boli sme ochotný si za dobre odvedenú prácu priplatiť.
Tereza D.
Detva
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť Water Solutions Slovakia môžem ďalej len odporučiť. Vysoko profesionálne zhodnotenie mojej vody s vysvetlením problému a navrhnutie fungujúcej technológie.
Peter A.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka