Všetky služby

Dodržiavanie pitného režimu na pracovisku

Dado Bartek
Drahomír Bartek
Obchodný riaditeľ

Máte záujem o kompletný rozbor vody? Kontaktujte nás.

Mám záujem Bezplatná konzultácia

Benefity, ktoré môžete využívať iba u nás

Garancia spokojnosti
NON-STOP Info-linka
Najvýhodnejší rozbor
10 ročná záruka

Pitný režim na pracovisku

Povinnosť zamestnávateľa, je zabezpečiť pre svojich zamestnancov pitný režim tak ako je stanovené v § 6, odseku 3, písmena b, zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.

Zamestnávateľ je povinný bezplatne:

  • zabezpečovať zamestnancom pitný režim, ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia,
  • poskytovať umývacie, čistiace a dezinfekčné prostriedky potrebné na zabezpečenie telesnej hygieny;
  • zabezpečovanie pitného režimu je zamestnávateľ povinný upraviť vnútorným predpisom.

Odborníci odporúčajú konzumáciu dostatočného množstva vhodných nápojov, ktoré majú občerstvujúce vlastnosti a slúžia na doplnenie tekutín, solí a ďalších látok stratených nadmerným potením. Vhodnými nápojmi sú stolové minerálne vody, bylinkové čaje, ovocné čaje alebo šťavy.

Dôvody prečo dodržiavať pitný režim

Prvý: v letných mesiacoch bývajú zamestnanci často vystavovaní nadmernej záťaži teplom, ktorá predstavuje pre ich organizmus určité zdravotné riziko.

Druhý: nadmerná záťaž teplom sa môže prejaviť únavou, prehriatím organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až kolapsom organizmu.

Tretí: prostredníctvom pitného režimu sa zabezpečuje 70 % úhrada stratenej vody za pracovnú zmenu nadmerným potením alebo dýchaním.

Aké nápoje sú vhodné na pitie ?

Za vhodné ochranné nápoje sa považuje pitná voda, ovocný, či bylinkový čaj a minerálna voda s nízkym obsahom minerálnych látok.

Dlhodobé pitie vysoko mineralizovaných vôd vo väčšom množstve môže mať za následok nadmerný prísun solí do organizmu a následné poruchy acidobázickej rovnováhy a ochorenie obličiek (poruchy filtrácie a tým vzostup krvného tlaku, vznik ľadvinových kameňov a pod.).

Taktiež sa neodporúča v rámci pitného režimu pri práci podávať zamestnancom nápoje, ktoré sú sýtené oxidom uhličitým, nakoľko oxid uhličitý pôsobí močopudne a preto organizmus dostatočne nezavodní, naopak môže urýchliť odvodňovanie.

Za mimoriadne teplý deň sa považuje deň, v ktorom teplota vzduchu nameraná v tieni presahuje hodnotu vyššiu ako 30ºC, mimoriadne teplý deň vyhlasuje SHMÚ. Za rizikové práce z hľadiska nadmernej teplotnej záťaže sa považujú najmä, práce uskutočňujúce sa na stavbách, cestárske práce, práce v poľnohospodárstve, alebo v lesnom hospodárstve.

Ochranné nápoje, ktoré zamestnávateľ poskytuje svojim zamestnancom, musia byť zdravotne nezávadné s vhodnými chuťovými vlastnosťami a s vhodnou teplotou. Za vhodnú teplotu sa považuje teplota v rozmedzí 10 ºC -12ºC. Pri podávaní chladnejších nápojov môže dôjsť k znecitliveniu chuťových buniek, následkom čoho sa môže nevhodne zvýrazniť pocit smädu.

Priveľký rozdiel medzi teplotou prostredia a teplotou chladených nápojov môže viesť pri ich konzumácii k lokálnemu podchladzovaniu organizmu, k zníženiu odolnosti zamestnancov a v extrémnych prípadoch môže viesť aj k niektorým zápalovým zmenám, najmä na horných cestách dýchacích a žalúdkovej sliznici. Ochranné nápoje nesmú obsahovať viac ako 6,5 % cukru a nesmú sa poskytovať nápoje obsahujúce alkohol.

Už dlhšie sme mali problém s vodou, ktorý sme sa rozhodli riešiť s firmou Water Solutions nakoľko bola najbližšie ku nám. Po nainštalovaní technológie sa odstránili všetky problémy s vodou. Určite oceňujeme rýchlosť a flexibilitu.
Peter M.
Brezno
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť sme oslovili na základe rozboru vody za najvýhodnejšiu cenu. Avšak po výsledkoch sme zistili, že voda je nevyhovujúca. Následne nám p.Šimončík ukázal možnosti úpravy vody, ktoré sme odsúhlasili a voda je po kontrolných rozboroch vhodná aj na pitie. Určite najviac oceňujeme solídny prístup spoločnosti a technológiu, ktorá funguje ako má.
Barbora Z.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka

Chcem sa podeliť o veľmi príjemný zážitok z včerajšej prezentácie Vášho obchodného zástupcu pána Barteka Tak profesionálny a zároveň ľudský prístup som ešte nezažil. Dokonalé odprezentovanie výrobku spolu s ozaj ústretovým správaním ma presvedčili, že aj v tejto dobe existujú firmy a ľudia, ktorým záleží viac na spokojnosti zákazníkov ako na krátkodobom profite. Ďakujem Vám za to.
Filip A.
Čierna Lehota
5.0

Hodnotenie zákazníka

Pred nejakým časom sme sa rozhodli, že si dáme urobiť rozbor vody. Oslovili sme cca. 10 firiem a najviac nás zaujala ponuka firmy Water Solutions. Páčila sa nám rýchlosť od samotného odberu až po realizáciu. Oslovil nás tak isto aj poskytnutý servis. Sme presvedčení, že sme si vybrali správne a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Marek T.
Kežmarok
5.0

Hodnotenie zákazníka

Dobrý deň prajem, chcem sa Vám poďakovať za starostlivosť pri vyberaní vhodnej technológie na odstránenie dusičnanov z našej studne, pozitívnu energiu a lásku, ktorú do svojej práce vkladáte. Práve tieto veci sú nenahraditeľné. Držte saa prajem všetko dobré. Asi jediným mínusom je vyššia vstupná investícia, ale na druhej strane boli sme ochotný si za dobre odvedenú prácu priplatiť.
Tereza D.
Detva
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť Water Solutions Slovakia môžem ďalej len odporučiť. Vysoko profesionálne zhodnotenie mojej vody s vysvetlením problému a navrhnutie fungujúcej technológie.
Peter A.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka