Ak chcete mať doma kvalitnú vodu, bez filtra sa väčšinou nezaobídete. Voda z vodární je plná chlóru a iných dezinfekcií, voda z vlastného vrtu či studne vás zase môže nemilo prekvapiť mechanickými nečistotami, baktériami a inými mikroorganizmami. Vo všetkých zdrojoch vody sú navyše škodlivé zvyšky liečiv alebo priemyselných hnojív, ktoré čističky vôd nevedia odstrániť.
Inštaláciou domáceho filtra tieto problémy s kvalitou vody vyriešite, avšak aj filtre je nutné pravidelne čistiť a meniť. Ide to ale aj úplne bez starostí. Ako?
Každý filter funguje na inom princípe a od typu filtra sa odvíja aj jeho údržba.
Z čoho se filter na vodu skladá
Filter na vodu sa skladá predovšetkým z tela filtra, ktoré sa pripája na potrubie, z nádrže a filtračnej vložky alebo vložiek. Ďalšími súčasťami vodného filtra sú tesnenia, pripojovacie šróbenia a úchytky. Pred filtrom aj za filtrom by mali byť inštalované uzatváracie ventily, ktoré umožňujú údržbu či výmenu filtra. V prípade filtrov na mechanické nečistoty so sitkom môže byť doplnkovou súčasťou aj systém automatického preplachu alebo preplachovací ventil.
Najčastejšie druhy filtračných vložiek
Funkciu filtrov zaisťuje práve filtračná vložka, cez ktorú prúdi voda a ktorá zachytáva nežiaduce prímesi vo vode – či už mechanické, chemické alebo organické. Každá filtračná vložka funguje na inom princípe a odstraňuje z vody iné druhy nečistôt. Najčastejšie sú pritom filtre na mechanické nečistoty, kde je filtračnou vložkou jemné sitko, a filtre s aktívnym uhlím, prípadne ich kombinácia.
Teraz sa zameriame na údržbu mechanických filtrov na vodu, teda na preplach sitka.
Predovšetkým je potrebné zdôrazniť, že sitko vo filtroch na vodu sa nikdy nečistí manuálne, hubkou ani kefou. Sitko je totiž natoľko jemné, že akékoľvek mechanické čistenie by ho mohlo poškodiť. Sitko preto zásadne čistíme preplachom, pričom podľa typu vodného filtra sa jedná buď o preplach manuálny alebo automatický.
Preplach by ste mali vykonávať minimálne raz za 6 mesiacov, avšak pokiaľ máte silne znečistenú vodu alebo sa vám upchávajú batérie, neváhajte robiť preplach častejšie. Upchaté či silne zanesené sitko už neplní svoju funkciu. Vďaka správnemu a dostatočne častému preplachu budú filtre na vodu fungovať vždy správne a zaistia vám vodu v požadovanej kvalite bez mechanických nečistôt.
Pred manuálnym preplachom si pripravte vedro, handru, kľúč na odskrutkovanie sitka a ideálne aj náhradné sitko, ktoré vám prácu značne urýchli a uľahčí.
Dodržujte nasledujúci postup:
V prípade filtrov na vodu s preplachovacím ventilom je preplach o niečo jednoduchší, pretože nemusíte vodovodný filter rozoberať.
Postup je nasledujúci: