Galvanická úprava vody
Galvanická úprava vody
Všetky služby

Ako vyčistiť filter na vodu?
Robert Spodniak.
Róbert Spodniak
Obchodný zástupca

Máte záujem o kompletný rozbor vody? Kontaktujte nás.

Mám záujem Bezplatná konzultácia

Benefity, ktoré môžete využívať iba u nás

Garancia spokojnosti
NON-STOP Info-linka
Najvýhodnejší rozbor
10 ročná záruka

Pravidelná údržba filtrov na pitnú vodu

Ak chcete mať doma kvalitnú vodu, bez filtra sa väčšinou nezaobídete. Voda z vodární je plná chlóru a iných dezinfekcií, voda z vlastného vrtu či studne vás zase môže nemilo prekvapiť mechanickými nečistotami, baktériami a inými mikroorganizmami. Vo všetkých zdrojoch vody sú navyše škodlivé zvyšky liečiv alebo priemyselných hnojív, ktoré čističky vôd nevedia odstrániť.

Inštaláciou domáceho filtra tieto problémy s kvalitou vody vyriešite, avšak aj filtre je nutné pravidelne čistiť a meniť. Ide to ale aj úplne bez starostí. Ako?

Úprav vody v byte

Ako čistiť filter na vodu

Každý filter funguje na inom princípe a od typu filtra sa odvíja aj jeho údržba.

  • Filter na mechanické nečistoty obsahuje jemné sitko, ktoré zachytáva nečistoty a je nutné ho pravidelne čistiť.
  • Filtre určené na úpravu vody (napríklad uhlíkové filtre na vodu, zmäkčovače alebo filtre na tvrdú vodu, filtre na železitú vodu, filtre na dusičnany a pod.) obsahujú tzv. filtračné vložky, ktoré je nutné pravidelne meniť, a to v intervaloch určených výrobcom filtra či filtračnej vložky.

Z čoho se filter na vodu skladá

Filter na vodu sa skladá predovšetkým z tela filtra, ktoré sa pripája na potrubie, z nádrže a filtračnej vložky alebo vložiek. Ďalšími súčasťami vodného filtra sú tesnenia, pripojovacie šróbenia a úchytky. Pred filtrom aj za filtrom by mali byť inštalované uzatváracie ventily, ktoré umožňujú údržbu či výmenu filtra. V prípade filtrov na mechanické nečistoty so sitkom môže byť doplnkovou súčasťou aj systém automatického preplachu alebo preplachovací ventil.

Najčastejšie druhy filtračných vložiek

Funkciu filtrov zaisťuje práve filtračná vložka, cez ktorú prúdi voda a ktorá zachytáva nežiaduce prímesi vo vode – či už mechanické, chemické alebo organické. Každá filtračná vložka funguje na inom princípe a odstraňuje z vody iné druhy nečistôt. Najčastejšie sú pritom filtre na mechanické nečistoty, kde je filtračnou vložkou jemné sitko, a filtre s aktívnym uhlím, prípadne ich kombinácia.

Teraz sa zameriame na údržbu mechanických filtrov na vodu, teda na preplach sitka.

 

Ako na preplach sitka

Predovšetkým je potrebné zdôrazniť, že sitko vo filtroch na vodu sa nikdy nečistí manuálne, hubkou ani kefou. Sitko je totiž natoľko jemné, že akékoľvek mechanické čistenie by ho mohlo poškodiť. Sitko preto zásadne čistíme preplachom, pričom podľa typu vodného filtra sa jedná buď o preplach manuálny alebo automatický.

Preplach by ste mali vykonávať minimálne raz za 6 mesiacov, avšak pokiaľ máte silne znečistenú vodu alebo sa vám upchávajú batérie, neváhajte robiť preplach častejšie. Upchaté či silne zanesené sitko už neplní svoju funkciu. Vďaka správnemu a dostatočne častému preplachu budú filtre na vodu fungovať vždy správne a zaistia vám vodu v požadovanej kvalite bez mechanických nečistôt.

Manuálny preplach sitka

Pred manuálnym preplachom si pripravte vedro, handru, kľúč na odskrutkovanie sitka a ideálne aj náhradné sitko, ktoré vám prácu značne urýchli a uľahčí.

Dodržujte nasledujúci postup:

  • Vypnite prívod vody, a to pomocou ventilov pred vstupom do filtra aj na výstupe.
  • Opatrne odskrutkujte filter pomocou kľúča alebo ručne. Pri deinštalácii môže dôjsť k úniku vody z filtra, majte preto pod potrubím vedro alebo handru.
  • Vyberte vložku so sitkom a opatrne ju opláchnite pod tečúcou vodou.
  • Až bude sitko úplne čisté, vráťte ho do filtra.
  • Filter spoločne s tesnením znovu priskrutkujte.

Manuálny preplach sitka s preplachovacím ventilom

V prípade filtrov na vodu s preplachovacím ventilom je preplach o niečo jednoduchší, pretože nemusíte vodovodný filter rozoberať.

Postup je nasledujúci:

  • Pripojte hadičku so zodpovedajúcim priemerom k preplachovaciemu ventilu.
  • Ventil otvorte a znečistenú vodu nechajte odtiecť do pripravenej nádoby. Vodu nechajte odtekať dovtedy, kým nepotečie úplne čistá.
  • Odpojte hadičku a preplachovací ventil uzavrite.
Už dlhšie sme mali problém s vodou, ktorý sme sa rozhodli riešiť s firmou Water Solutions nakoľko bola najbližšie ku nám. Po nainštalovaní technológie sa odstránili všetky problémy s vodou. Určite oceňujeme rýchlosť a flexibilitu.
Peter M.
Brezno
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť sme oslovili na základe rozboru vody za najvýhodnejšiu cenu. Avšak po výsledkoch sme zistili, že voda je nevyhovujúca. Následne nám p.Šimončík ukázal možnosti úpravy vody, ktoré sme odsúhlasili a voda je po kontrolných rozboroch vhodná aj na pitie. Určite najviac oceňujeme solídny prístup spoločnosti a technológiu, ktorá funguje ako má.
Barbora Z.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka

Chcem sa podeliť o veľmi príjemný zážitok z včerajšej prezentácie Vášho obchodného zástupcu pána Barteka Tak profesionálny a zároveň ľudský prístup som ešte nezažil. Dokonalé odprezentovanie výrobku spolu s ozaj ústretovým správaním ma presvedčili, že aj v tejto dobe existujú firmy a ľudia, ktorým záleží viac na spokojnosti zákazníkov ako na krátkodobom profite. Ďakujem Vám za to.
Filip A.
Čierna Lehota
5.0

Hodnotenie zákazníka

Pred nejakým časom sme sa rozhodli, že si dáme urobiť rozbor vody. Oslovili sme cca. 10 firiem a najviac nás zaujala ponuka firmy Water Solutions. Páčila sa nám rýchlosť od samotného odberu až po realizáciu. Oslovil nás tak isto aj poskytnutý servis. Sme presvedčení, že sme si vybrali správne a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Marek T.
Kežmarok
5.0

Hodnotenie zákazníka

Dobrý deň prajem, chcem sa Vám poďakovať za starostlivosť pri vyberaní vhodnej technológie na odstránenie dusičnanov z našej studne, pozitívnu energiu a lásku, ktorú do svojej práce vkladáte. Práve tieto veci sú nenahraditeľné. Držte saa prajem všetko dobré. Asi jediným mínusom je vyššia vstupná investícia, ale na druhej strane boli sme ochotný si za dobre odvedenú prácu priplatiť.
Tereza D.
Detva
5.0

Hodnotenie zákazníka

Spoločnosť Water Solutions Slovakia môžem ďalej len odporučiť. Vysoko profesionálne zhodnotenie mojej vody s vysvetlením problému a navrhnutie fungujúcej technológie.
Peter A.
Bratislava
5.0

Hodnotenie zákazníka