Novinky29.7.2021

Aký je význam vody pre človeka

Aký je význam vody pre človeka

Naše telo tvorí 80 % vody. Tá prenáša v ľudskom tele živiny do buniek, mozgu a svalov. Bez vody by sme skrátka neboli.

Voda je pre človeka životne nevyhnutná. Pomáha nám tiež zbavovať sa jedovatých látok, ktoré sa do tela dostanú. Aj preto je nevyhnutné prijímať dostatočné množstvo vody. Ak organizmu chýba viac ako pätnásť percent vody, tak ten nemôže ďalej fungovať a dochádza k úmrtiu. Význam vody pred ľudské telo je životne dôležitý.

Druhy vody

Voda ale nie je len v našom tele. Je nevyhnutnou podmienkou pre život na zemi. Je v neustálom pohybe a my sa s jej rôznymi typmi stretávame denne: kvapká z kohútika – pitná, používame ju v hospodárstve – úžitková, tečie kanálmi – odpadová, z podzemia – minerálna, prší – zrážková, rybníčky, rieky a tak – povrchová.

A každá z nich má svoje špecifiká. U úžitkovej a odpadovej sa nemusia sledovať prísne štandardy, pretože nie je pitná. Nesmie byť ale kontaminovaná, aby nedochádzalo k poškodeniu životného prostredia. Minerálna, ako jej názov napovedá obsahuje  rozpustené minerálne látok a má aj vyššiu teplotu. Zrážková voda dodáva vlahu nielen naším záhradám a povrchová voda je domovom pre mnohé živočíchy na zemi a tiež sa významne podieľa na kolobehu vody.

A voda pitná? Tá má byť zdravotne nezávadná a má splňovať podmienky Nariadenia vlády SR č. 354/2006 Z. z.. Kontrolu vody vo verejných vodovodoch vykonávajú prevádzkovatelia vodovodných systémov a úrady verejného zdravotníctva.

Pitná voda je pre nás samozrejmosť. Viac ako dve miliardy obyvateľov planéty Zem ale nemá v domácnosti dostupnú pitnú vodu. Neotočia kohútikom a netečie.

mladá trojčlenná rodina pije čistú vodu na gauči

Ako zabezpečiť príjem kvalitnej vody

Mnohokrát môže byť voda vyhlásená za pitnú, ale má úplne inú chuť, na akú ste boli zvyknutí zamlada. Príčin môže byť viacero. Za inou kvalitou môžu stáť baktérie, množstvo chlóru, tvrdosť vody, výskyt železa či mangánu, alebo aj dusičnanov a dusitanov vo vode.

Na to, aby ste odstránili príčinu potrebujete dôkladný rozbor vody. Len tak možno problém rýchlo a efektívne vyriešiť.

Tvrdú vodu teda vyrieša zmäkčovače.

Baktérie a vírusy odstránia UV lampy a to až s úspešnosťou 99,99 % bez použitia chemických prípravkov. Ide tak o veľmi ekologický a efektívny spôsob odstránenia baktérii a mikroorganizmov z vody.

Na odstránenie chlóru sú účinné rôzne typy filtračných médií na báze aktívneho uhlia. To totiž  absorbuje zlúčeniny chlóru a následne pri správnom používaní zabezpečí odstránenie jeho negatívnych účinkov. Avšak opatrnosť je na mieste! Po odstránení chlóru sa totiž voda stáva oveľa menej odolná voči mikroorganizmom a baktériám.

S dusičnanmi a dusitanmi i vám pomôže reverzná osmóza. Je to najdostupnejšia technológia na úpravu vody, ktorá v sebe spája najmodernejšie technológie filtrácie vody.

Vodné filtre určená na železo a mangán zaručujú profesionálne odstránenie prebytočného množstva železa a mangánu z vašej vody.

Samozrejme problémov s vodou môže byť oveľa viac. Nebojte sa na nás obrátiť určite pre vás máme riešenie.

pozoruje problém s vašou vodou? kontaktujte nás

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality