Novinky21.8.2021

Ako odstrániť vodný kameň z práčky

Ako odstrániť vodný kameň z práčky

Práčku najčastejšie trápi vodný kameň a tiež zápach vychádzajúci z bubna. Ako sa teda týchto neduhov zbaviť?

Tvorba vodného kameňa v práčke

Prečo sa v práčke tvorí vodný kameň? Pretože sa používa. Praním sa v nej hromadí vlhkosť, ostáva v nej prací prostriedok, aviváž, ale aj nevyprázdnené vrecká – tu kamienok, tak zabudnutá papierová vreckovka… Práčka na pranie používa vodu, mnohokrát tvrdú.  Práve z vody sa pri praní vyzrážajú minerály horčíka a vápnika a práve z nich sa tvorí vodný kameň.

Našťastie náš svet opäť ponúka niekoľko možností. Existujú profesionálne čističe na práčku, alebo si pomôcť po domácky napríklad kyselinou citrónovou, octom, alebo sódou bikarbónou.

Čím vyčistiť práčku

Váš nepriateľ nie je len vodný kameň, ale aj rôzne nečistoty. Na mnohých miestach v práčke sa môžu vytvárať plesne, baktérie a práčka potom nepríjemne zapácha. Dochádza t k tomu práve na miestach rôznych tesnení, hadičiek a bubon môže žiariť čistotou.

Práve preto by sa mala práčka pravidelne čistiť, aby sa baktérie ďalej nemnožili. Na ktoré oblasti sa zamerať? Na gumové tesnenie dverí práčky, dávkovače, odtokový a vodný filter, samostatný bubon, hadica na odvod vody. Prinášame vám niekoľko tipov, ako na to.

Čistenie práčky kyselinou citrónovou

Zohnať kyselinu citrónovú problém nebude, majú ju nielen v drogériách, ale aj vo väčších supermarketoch. Kyselinu citrónovú je potreba nasypať do dávkovača na prášok (obvyklé množstvo prášku) a zapnúť program s najvyššou teplotou. Týmto spôsobom sa zbavíte vodného kameňa. Proces stačí opakovať dvakrát do roka.

biela práčka s povešaným mokrým prádlom na sušiaku

Čistenie práčky octom

Takto čistila práčku pravdepodobne aj vaša babička, patrí totiž k najobľúbenejším. Môžete ocot naliať priamo do bubna, ale aj do zásobníka. A koľko octu? Rozhodne nie viac ako liter. Aj tento proces opakujte tak 2 . 3 do roka. Veľké množstvo octu totiž poškodzuje gumové častice práčky, aj preto výrobcovia práčok toto čistenie vidia neradi. Opäť pri tomto čistení pustite program s najvyššou teplotou. Je to jednoduchý spôsob ako sa v práčke zbavíte zápachu a usadenín, a zároveň pôsobí aj ako dezinfekcia.

Čistenie práčky sódou bikarbónou

Existuje mnoho návodov ako sódu bikarbónu využiť pri čistení práčky. Môžete zvoliť ako krátky, tak aj dlhší prací program a program s teplotou aspoň 60° alebo 90°. Opäť sa sype asi tak pol pohára do priehradky na prací prášok. Čistením práčky sódou sa zbavíte nielen zápachu, nečistôt a usadenín, ale vyčistíte aj hadicu práčky.

pozoruje problém s vašou vodou? kontaktujte nás

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality