Blog plný vody15.9.2019

7 jednoduchých spôsobov, ako zistíte či váš zmäkčovač vody funguje správne.

7 jednoduchých spôsobov, ako zistíte či váš zmäkčovač vody funguje správne.

Máte doma nainštalovaný zmäkčovač vody? Skutočne robí svoju prácu správne? Premýšľali ste niekedy, ako zistiť či váš zmäkčovač vody funguje správne?

V tomto článku vám pomôžeme naučiť sa identifikovať niekoľko spôsobov, ako zistiť či váš zmäkčovač funguje tak, ako má.

Zmäkčovanie vody odstraňuje druhy minerálov, ktoré sa môžu vyskytovať vo vode. Tvrdá voda obsahuje viac minerálov ako mäkká voda, čo môže viesť k nahromadeniu týchto minerálov, najmä vápnika, okolo kuchynského a kúpeľňového zariadenia, dokonca aj na riadoch a odevoch.

Mnoho ľudí sa rozhodne nainštalovať zmäkčovač vody, aby im pomohol v boji proti tomuto problému. Niekedy však môže byť ťažké zistiť či produkt stále správne funguje.

  1. Žiadne škvrny od tvrdej vody

Jedným z najväčších problémov spojených s tvrdosťou vody je prítomnosť škvŕn na riadoch. Ak vložíte pohár na víno do umývačky riadu a vyberiete ho viac špinavý ako, keď ste ho tam vkladali je veľká šanca, že máte, čo do činenia s tvrdou vodou. Ak chcete zistiť či váš zmäkčovač vody funguje, nechajte v čírom pohári alebo v miske stáť vodu 24 hodín. Následne pohár alebo misku opláchnite bez použitia čistiacich prípravkov. Ak na pohári ostanú povlaky, váš zmäkčovač nemusí fungovať správne.

  1. Čistejšia a menej svrbivá pokožka

Tvrdá voda tiež môže spôsobovať kožné problémy, najmä u ľudí, ktorí majú citlivú pokožku. Ak po osprchovaní cítite, že vás svrbí pokožka, je tu veľká šanca, že vaša voda bude tvrdá. Tvrdá voda môže mať na svedomí aj to, že sa vám bude horšie zmývať nečistota z tela alebo sa po osprchovaní stále budete cítiť lepkavo. Toto môže byť indikátor, že vaša voda je tvrdá.

  1. Jemnejšie vlasy

Ak máte dostatočne mäkkú vodu, znamená to, že budete mať aj mäkšie vlasy. Mäkká voda je pre vaše vlasy dobrá a pri umývaní nespôsobuje jej poškodenie. Ak však váš zmäkčovač vody nefunguje a problém s tvrdou vodou sa vracia, všimnete si po niekoľkých umývaniach rozdiel v štruktúre vlasov. Je pre vás zložitejšie dostať šampón z vlasov a možno zistíte, že vaše vlasy sú na dotyk lepkavé, mastné alebo „krepovité“.

  1. Mäkšia a jemnejšia bielizeň

Mäkká voda prinesie vašej bielizni rovnaké výhody ako vašim vlasom. Ak je vaša voda mäkká, vaše farby budú vyzerať živé a svetlé a biela farba bude belšia a menej matná. Ak však máte tvrdú vodu, všimnete si nevýraznejšie farby, zažltnutú alebo vyblednutú bielizeň a tiež si môžete všimnúť škvrny, ktoré sa objavia  na vašom oblečení.

  1. Ľahšie umývanie riadu s veľkým množstvom peny

Príliš veľa minerálov vo vode zabraňuje, aby sa do mydla natiahol dostatok vody a tým nevznikne pena. Ak sa vám umýva riad bez toho, že by ste mali dostatok peny môže to poukazovať na problém, že zmäkčovač vody nefunguje tak, ako má.

  1. Tlak vody sa nemení

Ak váša zmäkčovacia stanica pracuje správne, tlak vody v domácnosti sa nezmení. Ak však zmäkčovač prestane fungovať a minerály sa začnú znova hromadiť v prívode vody, všimnete si, že tlak sa v priebehu času stále viac zmenšuje. Môže to byť indikátorom aj iných problémov, ale je dobré začať riešiť problémy vášho zmäkčovača vody.

  1. Hromadenie usadenín okolo sprchovej hlavice

Ďalším veľmi častým spôsobom, ako zistiť, že máte tvrdú vodu, je kontrola vašej sprchovej hlavice. Veľmi tvrdá voda zanechá okolo vašej sprchovej hlavice usadeniny vápnika. V podstate hovoríme o usádzaní vodného kameňa, ktorý môžete vidieť  na dreze, batérií a tiež aj v rýchlovarnej kanvici.

Ak sa Vám článok páčil, môžete ho bezplatne zdieľať na svojom webe s uvedením spätného odkazu.

Zdielajte aj na sociálnych sieťach:

Blog

Novinky a aktuality