VÝSKYT BAKTÉRII A VÍRUSOV VO VODE

Zvýšený výskyt baktérií a vírusov vo vode negatívne vplýva na možnosti vody využitia na pitné účely ale aj na úžitkovosť vody.
 

Pri studničnej vode je pravdepodobnosť bakteriologického znečistenie veľmi vysoká. Vo vode sa nachádzajú rozmanité druhy baktérii v rôznych množstvách. Najčastejšími baktériami vyskytujúcimi sa vo vode sú koliformné baktérie, z ktorých ide prevažne o druh Escherichia Coli.

V mestskej vode, ktorá je chlórovaná je ich výskyt zriedkavý, pričom pri nechránenom zdroji ako je studňová voda je potrebné pred začatím používania vykonať rozbor vody, aby nebolo vaše zdravie vystavené riziku.

AKO SA BAKTÉRIE DO VODY DOSTANÚ?

Baktérie sa v studňových vodách vyskytujú aj prirodzene, ale väčšinou je voda baktériami kontaminovaná z externých zdrojov. Medzi najčastejšie zdroje kontaminácie patria: septiky, žumpy, chov dobytka, poľnohospodárska činnosť a podobne.

Podzemné studňové zdroje sú často vystavené riziku kontaminácie povrchovou vodou. Veľa baktérií prežije aj dlhú dobu mimo ich prirodzeného prostredia a nájdu si cestu do podzemných vôd kde môžu potom Váš zdroj kontaminovať. Tak isto aj hmyz a hlodavce dokážu kontaminovať vodný zdroj.

Potrebujete odstrániť baktérie alebo vírusy Z VODY?

kontaktuje nás

NAJČASTEJŠIE BAKTÉRIE VYSKYTUJÚCE SA VO VODE

Escherichia coli 

(veľmi často len skrátene E. coli) je fakultatívne anaerobná gramnegatívna bičíkatá tyčinkovitá baktéria žijúca v hrubom čreve teplokrvných živočíchov. Je jedným z najdôležitejších zástupcov črevnej mikroflóry a jej prítomnosť je potrebná pre správny priebeh tráviacich procesov v čreve.

Jej prítomnosť vo vode indikuje čerstvé znečistenie výkalmi a vylučuje použitie vody ako pitnej vody. Niektoré vzácne kmene E. coli sú alebo za určitých podmienok môžu byť patogénne. Môžu spôsobiť rôzne zápaly ako napr. zápal močového mechúra.

Enterokoky

Enterokoky môžu spôsobiť zápal močového traktu, infekčnú endokarditídu, divertikulitídu a meningitídu. Tieto ochorenia sú liečené antibiotikami, ale niektoré enterokoky sú rezistentné voči antibiotikám. Väčšina enterokokov je citlivá na ampicilín, gentamycín a vankomycín. Vonadomycín rezistentné enterokoky (VRE – vankomycín rezistentné enterokoky) sa podávajú s linezolidom.

Prítomnosť enterokokov vo vode je jedným ukazovateľom znečistenia vody vodou a táto voda nie je vhodná na pitie.

Koliformné baktérie

Koliformné baktérie patrí do čeľade Enterobacetriaceae. Táto čeľaď zahŕňa nesporující, gram negatívne, fakultatívne anaeróbne a oxidatívne-negatívne.

Koliformné baktérie sa delia podľa hostiteľa, biochemických vlastností a odlišné antigénne štruktúry na skupiny, rody, druhy a sérovary. Medzi hlavné zástupca koliformných baktérií patrí Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Citrobacter a Klebsiella.

Koliformné baktérie sú hlavným indikátorom znečistenia vody. Pri požití spôsobujú najmä hnačky.

AKO ZNIČIŤ BAKTÉRIE VO VODE

Vírusy a baktérie sa vo vode nachádzajú v rozličných formách a množstvách.

Prvý krok pre spoľahlivú úpravu vody je analýza vodyV závislosti od výsledkov sa navrhuje úprava vody napríklad dezinfekcia vody, chlorácia alebo UV technológia. Zariadenia na úpravu mikrobiológie vieme ideálne navrhnúť po dôkladnej analýze rozboru vašej vody a taktiež je dôležité poznať štruktúru vašich rozvodov v dome, dĺžku a materiál.

SENSIBLUE CHLÓRINÁTOR

Sensiblue chlorinátor je najnovší a zároveň najjednoduchší spôsob dezinfekcie vody. Zariadenie Sensiblue produkuje mierne dávky chlóru prostredníctvom elektrolýzy solí.
 

Nepotrebuje k svojmu fungovaniu elektrickú energiu nakoľko celý proces prebieha v hlavici zariadenia. Pri elektrolýze solí sa uvoľňuje maximálne 0,2 mg chlóru na 1 liter, tým pádom je dodržané Nariadenie vlády o maximálnom množstve chlóru (0,3 mg/l).

Zariadenie funguje spoľahlivo. Pri bežných mikrobiologických znečisteniach, je nutná predúprava minimálne 50 mikrónovým filtrom na mechanické nečistoty. Najideálnejšia je kombinácia s UV technológiou v prípade zvýšeného mikrobiologického znečistenia.

prejsť na produkt

UV LAMPA

UV lampy od spoločnosti Pallas patria medzi najkvalitnejšiu UV sterilizáciu vody. Eliminujú 99,99% baktérii vo vode bez použitia chemických látok. UV sterilizácia Pallas obsahuje široké portfólio UV lámp podľa potreby.
 

Ich rozdielnosť je vo veľkosti (množstva pretečenej vody) a vo výkone UV žiarenia. Zároveň sú k dispozícií nadštandardné funkcie pri UV lampách Pallas LCD alebo LCD Plus. Medzi tieto možnosti patria napríklad: sledovanie životnosti UV žiarivky, upozornenie na poruchu zariadenia, vyhodnocovanie sily a účinnosti žiarenia pre prípad, že by sa do UV zariadenia dostala voda zafarbená alebo zakalená a podobne.

Pre viac informácií ohľadom možností konfigurácie UV technológie Vám radi pomôžeme vybrať tú správnu pre vás na základe Vášho obrazu kvality vody.

prejsť na kategóriu
Kategória dávkovacie čerpadlá

DÁVKOVACIE ČERPADLO NA CHLÓR

Dávkovacie čerpadlá sú kompaktné zariadenia, ktoré pravidelne dávkujú dezinfekčné činidlá priamo do potrubia.
 

Sú schopné dávkovať rôzne druhy dezinfekcie a chemikálie podľa potreby v domácnostiach alebo v priemyselných halách.

Dávkovacie čerpadlá Tekna EVO v kombinácií s impulzným vodomerom sú schopné dávkovať množstvo dezinfekcie presne podľa potreby a teda zabraňuje aby bol obsah dezinfekcie vo vode buď vysoký alebo naopak nízky.

Prejsť na kategóriu

NAŠE REFERENCIE

Spoločnosť nám spoľahlivo dodala kompletnú službu od rozboru vody až po inštaláciu zariadenia na úpravu vody. Sme celkovo spokojní s komunikáciou so spoločnosťou. Oceňujeme hlavne 10 ročnú záruku.

Sylvia Havierová / Majiteľka penziónu Brezina

V obci sme mali dlhodobý problém so správnym dávkovaním chlóru do vody čo nám spôsobovalo viacero problémov. Sme radi, že po začatí spolupráce s Water Solutions už tieto problémy nemáme.

Dušan Triebušník / Starosta obce Počúvadlo

Spoločnosť na základe osobných skúsenosti môžem len doporučiť. Najviac sme ocenili pri spolupráci korektnosť a vynikajúci prístup, ktorý sa dnes už hľadá ťažšie. Samozrejmosťou sú zariadenia na vysokej úrovni.

Pavel Bohdal / Majiteľ Kaštieľ Voderady

Potrebujete odstrániť baktérie alebo vírusy?

Nevahajte nás kontaktovať sme tu pre vás